Türkiye Ekoloji Birliği, orta Karadeniz bölgesinde çalışmalara başladı

Yaşam alanlarımızı korumak için mücadele veren orta Karadenizliler Samsun’da bir araya geldi

Ekoloji Birliği orta Karadeniz bileşenleri Samsun Çevre Platformu’nun (SAMÇEP) ev sahipliğinde bir araya geldi. Toplantı Türkiye Ekoloji Birliği’nin orta Karadeniz bölgesindeki ilk çalışması oldu. Yaşam alanlarımızı korumak için mücadele verenler bu çabayı ortaklaştırmak ve kuvvetlendirmek adına 25 Mart’ta Eskişehir’de bir araya gelerek Türkiye Ekoloji Birliği’ni kurmuştu. Birlik kuruluş amacını şöyle ifade etmişti:

Ülkemizin içinden geçtiği bu karanlık dönemde ekoloji mücadelelerinin güçlenmesi, yeni yeni yerlerde filizlenmesi ve yaşamı savunma irademizin daha da kuvvetlenmesi için Ekoloji Birliği çatısı altında bu gücü daha ortak, daha koordineli hale getirmeyi hedefliyoruz.

Bu doğrultuda Sinop, Ayancık, Merzifon, Terme, Gerze, Ordu’da gelen yaşam savunucuları il ve ilçeler düzeyinde yaşanan yıkım ve dönüşüme karşı mücadelenin yanısıra orta Karadeniz bölgesi genelinde bütünlüklü bir mücadelenin yollarını tartıştı. İki kısım halinde örgütlenen panelin ilk kısmında mücadele başlıkları çıkarılırken ikinci kısımda foruma geçildi. Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu’na önerilecek kararlar belirlendi.

Alınan kararlar şöyle:

Çarşamba Ovasının sanayileşmeye açılmasının engellenmesi,

Yeşil yol adlı imar-inşaat projesi için Ekoloji Birliği bünyesinde çalışma yürütülerek olası ekoloji sorunlarının kamuoyu ile paylaşılması,

Sinop Nükleer Santral hakkında açılan Çevre Düzeni Davasına müdahil olunması,

Yeşil Gerze Çevre Platformu YEGEP aleyhine açılan davanın 1 Mart 2019 karar duruşmasına Ekoloji Birliği Bileşenlerinin katılımlarının sağlanması gibi konular yer aldı.

Öğle arasında eyleme

Toplantıya verilen öğle arasında il dışından gelen katılımcılarla birlikte Adalet Mahallesi’nde okul yapılmak için kesilecek çam ağaçlarının korunması için mahalle sakinlerine destek ziyaretinde bulunuldu.

Çamlık alanda toplanan yaşam savunucuları adına SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ ve Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu bir açıklama gerçekleştirdi.

Açıklamada, çamlık alanın ağaçlarla birlikte korunması, eğitim ihtiyaçları için ağaç kesilmeyecek uygun alanların İlkadım Belediyesi sınırları içerisinde fazlasıyla bulunduğu belirtildi. Belediye meclislerinde kağıt üzerinde imar planları ile oynayarak toprak üstü tüm doğal varlıkların ve doğal mirasın yok sayılamayacağı belirtilerek kararın düzeltilmesi gerektiği vurgulandı.

Mahalle sakinleri ve çocukları da söz alarak çamlık alanın ağaçları ile korunarak piknik alanı olarak düzenlemesi, başka oyun alanları olmadığını söyleyerek ağaçların korunması talebinde bulundular.

Sendika.Org