Türk-İş’e operasyon sürüyor: Hak-İş, Atalay hakkında suç duyurusunda bulundu

AKP’nin dolaylı ya da doğrudan desteğiyle hızla büyüyen ve Türk-İş’in yerine oynayan Hak-İş, Atalay’a yönelik sürdürülen operasyonu bir ileri safhaya taşıdı. Hak-İş’e bağlı Enerji İş Sendikası Başkanı Altunsoy, Atalay hakkında suç duyurusunda bulundu

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın, asgari ücrete ilişkin açıklama yaparken Fransa’daki gösterilere atıfta bulunmasına ilişkin sözleri suç duyurusuna konu oldu.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi sunan Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Enerji-İş Sendikası Başkanı Mahmud Altunsoy, Atalay’ın şikayete konu sözleri ile hükümeti asgari ücret üzerinden açıkça tehdit ettiğini savunarak, “Fransa’da olanları burada da yaparız demek istemiştir” iddiasında bulundu.

Atalay hedefe kondu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görüşmeler sürerken işçi ücretlerinin yetersizliğini vurgulayarak, Türkiye’de de Fransa’daki Sarı Yelekliler eylemleri gibi eylemlerin gerçekleşebileceğini ima eden Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, AKP medyası tarafından hedef gösterilmişti.

Atalay “Böyle ne kadar gider? Önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ne kadar gider. İşte gördük Fransa’da gitmediğini. Üç gün sonra bizim burada görür müyüz görmez miyiz? Bize bağlı” demişti.

Operasyona devam

AKP’nin dolaylı ya da doğrudan desteğiyle hızla büyüyen ve Türk-İş’in yerine oynayan Hak-İş, rekabeti Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda Türk-İş’in temsiliyet pozisyonunu eleştirdiği genel merkezler arası mektup savaşlarıyla bir ileri safhaya taşımıştı.

Şimdi ise üye sendikalar üzerinden yeni hamleler geliyor. Hak-İş’e bağlı Enerji İş Sendikası Başkanı Altunsoy, avukat Burak Bayar ve bazı sendikacılar ile bugün İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’na geldi. Altunsoy, suç duyurusu dilekçesini savcılığa verdikten sonra adliyenin önünde bir basın açıklaması yaptı. Ergün Atalay’ın 7 Aralık 2018 tarihinde bir açıklama yaptığını, bu açıklamanın basında ve sosyal medyada çokça tepki çektiğini savunan Altunsoy, “Ergün Atalay bir genel başkana yakışmayacak talihsizlikte açıklamalarda bulunmuştur. ‘Böyle ne kadar gider? Önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ne kadar gider. İşte gördük Fransa’da gitmediğini. Atalay, ‘üç gün sonra bizim burada görür müyüz görmez miyiz? Bize bağlı’ demiştir. Ergün Atalay uluslararası terör baronlarının ve radikal örgütlerin fonladığı bu teröristleri örnek göstererek, ülkemizin uluslararası bir ekonomik operasyona maruz kaldığı şu günlerde ve yerel seçimlere aylar kala hükümeti asgari ücret üzerinden açıkça tehdit etmiş, ‘bize bağlı’ diyerek talepler karşılanmazsa Fransa’da olanları burada yaparız demek istemiştir” dedi.

Altunsoy, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkça ‘terör eylemi’ olarak tanımladığı Fransa’daki olayları örnek gösteren Atalay’ın, TCK’nın 216 – 215 ve 214. maddelerine göre suç işlediği kanaatindeyiz” dedi.

Atalay hakkında 4 suçtan soruşturma başlatılması istendi

Avukat Burak Bayar da, Atalay’ın söz konusu açıklaması nedeni ile hakkında, “Suç işlemeye tahrik”, “Suçu ve suçluyu övme”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “Kanunlara uymamaya tahrik” suçlarından suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu’ndan Türk-İş Genel Başkanı Atalay’a ziyaret

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur