Erdoğan ve Trump’tan işbirliği açıklamaları: “Suriye’de ABD-Türkiye eşgüdümü artacak”

ABD Başkanı Donald Trump, Tayyip Erdoğan’la IŞİD’i, Suriye’ye ABD-Türkiye’nin ikili olarak müdahalesini, ayrıca ticari ilişkileri genişletmeyi konuştuklarını bir twitter mesajı ile duyurdu. Ardından Erdoğan da benzer bir tweet’le görüşmeyi ve içeriğini doğruladı

ABD-AKP ilişkilerinin onarılması ve Donald Trump’ın ani bir şekilde Suriye’yi terk edeceklerini açıklamasının ardından Trump ve Erdoğan hattı da geleneksel işbirliği zeminine uygun bir şekilde ilerliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye saati ile 19.59’da attığı tweet’iyle Tayyip Erdoğan’la IŞİD’i, Suriye’ye ABD-Türkiye’nin ikili olarak müdahalesini, ayrıca ticari ilişkileri genişletmeyi konuştuklarını duyurdu.

Trump şöyle yazdı:

Az önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la uzun ve yapıcı bir telefon görüşmesi yaptım. IŞİD’i, Suriye’ye yönelik ikili müdahalemizi ve ABD askerlerinin yavaş ama üst düzey bir koordinasyonla bölgeden geri çekilişini konuştuk. Yıllar sonra eve dönüyorlar. Ayrıca aramızdaki ticareti büyük ölçüde geliştirmeyi de konuştuk.

Erdoğan: “ABD’ye her türlü desteği vermeye hazırım”

Trump’ın ardından Erdoğan da 8.43’te görüşmeyi ve içeriğini doğrulayan aşağıdaki tweet’i attı:

Sendika.Org