TCDD Genel Müdürü geçen hafta “Tüm hatlar 24 saat kontrol altında” demişti: Bu yalanın hesabını verecek mi?

Ankara’da bir kılavuz trenin YHT hattında olması sonucu yaşanan kazada 9 kişi yaşamını yitirirken; TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın daha bir hafta önce TBMM Kit Komisyonu’nda Çorlu kazası sonrası tüm bölgelere sensor yerleştirmeye başladıklarını, kamera ve personelle 24 saat güzergahları kontrol altında tuttuklarını iddia etmişti

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT), Yenimahalle’deki Marşandiz istasyonunda yol denetimi yapan kılavuz trene çarptı. Kazanın etkisiyle YHT’nin bazı vagonları yoldan savruldu, vagonların üzerine üst geçit çöktü. Kazada son açıklamalara göre 3’ü makinist 9 kişi yaşamını yitirdi, 86 kişi yaralandı.

ANKARA’DA YÜKSEK HIZLI TREN, KILAVUZ TRENE ÇARPTI: ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Ankara’daki YHT kazası, Temmuz 2004’te 41 kişinin yaşamını yitirdiği Pamukova ve geçtiğimiz temmuz ayında 25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu tren kazalarını akla getirdi. Her iki kazada da Ulaştırma bakanlarından TCDD yetkililerine gerekli önlemleri almayan sorumlular iktidar eliyle aklanmıştı.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Çorlu’daki tren kazasının üzerinden henüz 6 ay dahi geçmemişken TBMM Kit Komisyonu’nda konuşturulmuştu. Apaydın, konuşmasında Çorlu’daki tren kazasının ardından sadece sicili olan bölgeler değil, sicili olmayan tüm bölgelerde sensor yerleştirme başladıklarını, kameralarla ve görevli personelle 24 saat boyunca güzergahları kontrol altında tuttuklarını iddia etmişti.

YHT projelerinin sorumlusu, AKP’nin milletvekili aday adayı

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, 90’lı yıllarda demiryolları üzerine çalışmalara başladı. “Demiryollarının yeniden yapılandırılması” adı altında projelerde görevler üstlenen Apaydın, 2005 yılında TCDD Genel Müdür Yardımcılığı’na getirildi.

Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Eskişehir-İstanbul YHT projelerinin, Ankara-Sivas, Bursa-Bilecik ve Ankara-İzmir demiryolu projeleri ile bu projelerin yapım-onarım işlemlerinin sorumluluğunu üstlendi.

Apaydın, 7 Haziran 2015 genel seçiminde AKP’den Ankara milletvekili aday adayı olmuştu.

Sendika.Org