Suriyeli vekil: ABD’nin güçlerini çekmesi Türkiye’ye Kürtlerle savaş için yeşil ışık yakıyor

Suriye Halk Konseyi’nin milletvekillerinden Ahmad Merii, ABD’nin askerlerini Suriye topraklarından çekme kararının Türkiye’nin ülkenin kuzeydoğusunda Kürtlere karşı savaş açmasına imkân vereceğini söyledi

Suriye Uluslararası İlişkiler Komitesi üyesi Ahmad Merii, Sputnik’e verdiği röportajda ABD’nin Türkiye ile bu konuda anlaşmaya varmış olabileceğini belirtti. Merii, “Bir bakıma muhtemelen bazı ülkelerle ve somut olarak da Türkiye ile anlaşma sağlanmış olabilir, zira onlar (ABD) şurada veya burada olan grupları desteklemek uğruna NATO’ya üye olan bir ülkeyi kaybetmek istemiyorlar. İlk analizde her şeyden önce ABD’nin Türkiye’ye PKK ve PYD’ye karşı kapsamlı bir savaş başlatma imkânı sağlamak için geri çekildiğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

Türkiye’ye operasyon için olası onayın yanı sıra ABD’nin farklı hedeflerin peşinde de olabileceğini söyleyen Merii, “Bu karar birçok sonuca yol açabilir. ABD bu şekilde Körfez ülkelerinden daha çok para mı almak istiyor, yoksa bu gerçekten de Türkiye’ye verilen desteğin ilanı mı?” ifadelerini kullandı.

“Bıçak kemiğe dayandığında Kürtler Suriye’ye başvuracak”

Şam’ın Kürtlere ABD ile ilişkilerini gözden geçirip Suriye’nin bütünlüğü için meşru yönetimden yana olmaları için birçok kez çağrıda bulunduğunu söyleyen vekil, “Şimdi bıçak kemiğe dayandığında Kürtler Suriye devletine başvuracak, ama zannederim ki bunun için geç oldu ve şu anda böyle bir imkân yok. Fakat bu, bizim Kürtlere karşı savaş için yeşil ışık yaktığımız anlamına gelmiyor” dedi.

Washington’un kararının gerçek hedefleri hakkında şimdiden konuşmanın erken olacağını söyleyen Merii, “Bir şey dikkate alınmalı. Trump fikrini her gün ve hatta her saat değiştirebiliyor” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org