Suriye’de hükümet ve Kürtler arasında görüşmeler başladı

Suriye hükümeti ve Kürtler arasındaki görüşmeler de yeniden başladı. İki tarafın da olası bir TSK müdahalesinin Suriye’nin egemenliğine yönelik bir tehdit olduğu konusunda görüş birliğinde olduğu ancak henüz bir anlaşmaya varılamadığı belirtildi

Demokratik Suriye Güçleri 

Tayyip Erdoğan’ın yeni bir sınır ötesi operasyona hazırlanıldığından söz etmesi ve ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını açıklaması üzerine Suriye hükümeti ve Kürtler arasındaki görüşmeler de yeniden başladı.

Şam’a yakın bir yayın çizgisi izleyen Al Masdar’ın haberine göre Suriye hükümeti ve YPG liderliğindeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Erdoğan’ın müdahale açıklamalarının ardından üst düzey görüşmeler yürütüyor.

Bir QSD delegasyonu TSK’nin Fırat’ın doğusuna yönelik olası askeri operasyonu ile ilgili olarak Suriye hükümetiyle buluşmak için Şam’a gitti. QSD delegasyonunu taşıyan bir helikopter Perşembe günü Mezzeh Havaalanı’na indi.

İki tarafın da olası bir TSK müdahalesinin Suriye’nin egemenliğine yönelik bir tehdit olduğu konusunda görüş birliğinde olduğu ancak henüz bir anlaşmaya varılamadığı belirtildi.

Türkiye ile sınır bölgelerinin ortak kontrolü konusunda görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Sendika.Org