Şengül Öğretmen’i öldürmekle yargılanan Hasan Aydın tahliye edildi

Şengül Karaca’yı evinin camından iterek öldürmekle suçlanan ve ‘kasten öldürmekten’yargılanan Hasan Aydın bugün görülen duruşmada adli kontrol şartıyla tahliye edildi

İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesinde 7 Aralık’ta görülen 7. celsede Şengül Karaca’yı ‘kasten öldürmekle’ yargılanan sanık Hasan Aydın adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağıyla tahliye edildi. Ekmek ve Gül’ün haberine göre mahkeme heyeti kararında “Bilirkişi raporuyla suç vasfının sanığın lehine değişebileceği”ni söyleyerek sanığa tahliye kararı verdi.

Bilirkişi raporu: Cinayet mi intihar mı belli değil

11 Mayıs 2018’de mahkeme heyeti ile olay yerinde yapılan keşif ve dosya içindeki kamera görüntüleri dikkate alınarak hazırlanan raporda, keşif sırasında yapılan ölçümlerin olayın cinayet mi, intihar mı olduğu yönünde kesin ayırım yapılmasına olanak vermediği belirtildi. Pencerenin oldukça dar olduğunun (64cm) belirtildiği raporda, dar olan pencereden bir kişinin kendi isteği dışında arkadan itilerek atılmasının oldukça zor olduğu kaydedildi.

Sanık Hasan Aydın önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirtti. Aydın’ın avukatı Oğuz Çağlar Aslan da, bilirkişi raporunun savunmalarını desteklediğini belirterek sanığın tahliyesini talep etti.

Avukat Eyüpoğlu: Raporun bilimsel dayanağı yok

Müşteki avukatı Oya Meriç Eyüpoğlu ise raporun geç geldiğini ifade ederek “Bizim önümüzü açacak bir rapor gelmemiştir. Raporda, ‘Burada otursa dahi zordur’ ifadesi yer almaktadır. Bu bilimsel bir dayanağı olmayan, yorumdur. Tutuklama koşulları devam etmektedir” dedi. Avukat Eyüpoğlu, maktülün telefon faturalarını ve bilgisayarını da mahkemeye sunduklarını belirtti. Avukat Perihan Meşeli de raporun, olayın intihar mı, cinayet mi olduğunu açıkça ortaya koyamadığını belirterek sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti.

Sanık tahliye edildi

Mahkeme heyeti, bilirkişi raporuna göre suç vasfının lehine değişebileceği, delilleri karartamayacağı ve tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak sanık Hasan Aydın’ın tahliyesine karar verdi. Heyet, sanık Aydın hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyarak her hafta en yakın karakola imza vermesine de hükmetti. Maktüleye ait bilgisayarın bilirkişiye verilerek rapor aldırılmasına da karar veren heyet, maktülenin düşme anına göre ilişkin bir kısım görüntülerin ve olay mahallindeki çekilen görüntülerin yer aldığı CD’ler ve tüm dosyanın Adli Tıp Kurumuna gönderilerek atıldığı veya atlayıp atlamadığına ilişkin rapor aldırılmasına hükmedildi. Duruşma 28 Şubat tarihine ertelendi.

Avukat Meşeli: “Tahliye kararı çok erken bir karar”

Duruşma sonrası konuşan Avukat Perihan Meşeli bilirkişi raporunun çok özensiz hazırlanmış olduğunu, intihar mı cinayet mi kesin bir şey söylemediğini belirtti. Olay anının tanığının ölüm nedeniyle dinlenemediği bilgisini veren Meşeli, “Verilen tahliye kararı çok erken bir karar oldu. Tahliyeye itiraz edeceğiz. Diğer delillerin de toplanması gerekecek” dedi.

KESK İstanbul Kadın Meclisi: “Bu işin peşini bırakmayacağız”

Hasan Aydın’a verilen tahliye kararı sonrası yazılı bir açıklama yayımlayan KESK İstanbul Kadın Meclisi ise şöyle dedi:

Erkek yargı kararlarını kabul etmiyoruz! 4 Mayıs 2017 tarihinde erkek şiddeti tarafından öldürülen Şengül Karaca’nın üçüncü duruşmasında erkek egemen yargı tarafından Hasan Aydın isimli şahsa tutuksuz yargılanma kararı verildi. Kararda intihar mı itme mi olduğunu anlaşılmadığı gerekçe gösterilmiştir. Bu gerekçe kadına yönelik şiddet uygulayan adamın cezasız kalması anlamına gelmektedir. Biz KESK İstanbul Kadın Meclisi olarak dün Şule Çet, bugün Şengül Karaca için tecelli etmeyen erkek adaletin kararını kabul etmiyor, sessiz kalmayacağımızı beyan ediyor, gerçek adalet gerçekleşene kadar bu işin peşini bırakmayacağımızı söylüyoruz.

Ne olmuştu?

İstanbul Firuzağa İlkokulunda görev yapan Şengül Öğretmen 4 Mayıs 2017 gecesi şiddet gördüğü erkek arkadaşı tarafından evinin camından itilerek öldürüldü. 26 Eylül 2017 tarihinde görülen ilk duruşmada Şengül Karaca’nın erkek arkadaşı Hasan Aydın ve avukatı, Şengül Öğretmen’in intihar eğiliminde olduğunu söyledi. Sanık duruşmalar boyunca “Atlamasın diye engel olmak istedim” derken, 5 Aralık’ta mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda “Olay yerindeki keşif sırasında yapılan ölçümlerin olayın cinayet mi, intihar mı olduğu yönünde kesin ayrım yapılmasına olanak vermemiştir” denildi.

Sendika.Org