Pisagor ağladı: 12. sınıf matematik ders kitabında 15 Temmuz propagandası

Ortaöğretim 12. sınıf matematik ders kitabında Pisagor teoreminin işlendiği bölümde “bilgi notu” olarak konu ile hiçbir ilgisi olmadığı halde 15 Temmuz darbe girişimi ve AKP’nin yeni rejim inşası çabalarının simgelerinden “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” yer alıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hazırladığı ortaöğretim 12. sınıf matematik ders kitabında Pisagor teoreminin işlendiği bölümde “bilgi notu” olarak konu ile hiçbir ilgisi olmadığı halde 15 Temmuz darbe girişimi ve AKP’nin yeni rejim inşası çabalarının simgelerinden “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” yer alıyor.

Demokrasi problemi

Matematik kitabındaki “bilgi notu” bölümünde şu ifadeler yer alıyor:

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz 2016’da milli iradeyi hiçe sayanlar bir tek şeyi hesaba katmadı: “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” Bu millet altında yaşamaktansa vatanı, milleti ve bayrağı için seve seve malını hatta canını feda ettiğini bütün dünyaya göstererek demokrasiye sahip çıktı.

“Ne alaka!” demeyin!

“Bilgi notu”nu izleyen sayfada ise 15 Temmuz darbe girişiminin matematikle ilgisini kuran şöyle bir soru yer alıyor:

Yandaki Şekil 1 de “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anıtı etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Şehitler Anıtı’na giden Deniz ve Cüneyt, İstiklal Marşı okunması esnasında gönderde dalgalanan şanlı Türk bayrağına bakmaktadır. Aynı boyda ve aynı yönde olan Deniz ve Cüneyt ile bayrak direği şekildeki gibi doğrusaldır. Her ikisinin de gözlerinin yerden yüksekliği 1,5 m olup aralarında 20 m uzaklık bulunmaktadır. Deniz 15 derecelik açı ile bayrağa bakarken Cüneyt’in bakma açısı 45 derecedir. Buna göre Türk bayrağının yerden yüksekliğinin yaklaşık kaç metre olduğunu bulunuz?

Sendika.Org