Nakliyat-İş: “TNT/Fedex, sendika ve toplu sözleşme hakkına saygı göster”

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası, işyerlerinde çoğunluk sağlamasına ve bakanlıktan tespit belgesi almasına rağmen sendikayı tanımayan TNT/Fedex önünde eylemdeydi

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası, eylül ayında 800 işçinin çalıştığı TNT International Express Taşımacılık Tic. Ltd. Şti’de yasal olarak gerekli görülen sayısal çoğunluğu sağlamış ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler BakanlığI’ndan olumlu tespit sonucunu almıştı. Fakat TNT, çoğunluk tespitine rağmen, yanlış mahkemeye dava açarak itiraz ederek, toplu iş sözleşmesi sürecini uzattı.

Nakliyat-İş bugün TNT Genel Müdürlüğü binasının önüne giderek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Sendika üyeleri, İngilizce ve Türkçe “TNT/Fedex’i sendika ve toplu sözleşme hakkına saygı göstermeye çağırıyoruz” yazılı pankart açarak TNT Genel Müdürlüğü önüne yürüyüş yaptı. Yürüyüş ardından Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından basın açıklaması yapıldı.

Küçükosmanoğlu, Anayasa ve yasalar çerçevesinde uzun ve zorlu bir çalışmanın ardından örgütlenme sürecini tamamladıklarını ve çoğunluğu sağladıklarını ifade etti. Küçükosmanoğlu, Fedex’in satın aldığı TNT’de işçilerin ücretlerinde ciddi kayıplar yaşadığını, ücretlerine enflasyon oranının altında zam yapıldığını kaydetti. İşçilerin buna karşı sendikalı olmayı seçtiklerini söyleyen Küçükosmanoğlu, TNT’nin Anayasa’ya ve taraf olunan uluslararası sözleşmelere aykırı hareket ettiğinin altını çizdi. TNT’nin itiraz davasını yanlış mahkemeye açtığını belirten Küçükosmanoğlu, şirketin yargı sürecini uzatma derdinde olduğunu söyledi.

Küçükosmanoğlu, Dünya Sendikalar Federasyonu, Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu ve Uluslararası Taşımacılık Çalışanları Federasyonu’nun işçilerle dayanışma içinde olduklarını kaydetti.

Türkiye’de yargı süreçlerinin yıllar sürdüğünü belirten Küçükosmanoğlu, şirketin itirazını geri çekmemesi halinde eylemlerin gelişerek devam edeceğini belirterek işçilerin bu mücadelenin sonunda kazanan taraf olacağını söyledi.

Sendika.Org