Münbiç hattı ısınıyor: AKP cihatçıları konuşlandırdı, Fransız birlikler devriye attı

AA, ÖSO bileşenlerinden Hamza Tümeni’nin olası TSK operasyonu için Münbiç cephe hattına gönderildiğini duyurdu. Bu gelişmenin ardından Fransız birlikleri bölgede devriye attı. ABD askerlerinin de operasyon tehditlerine ilişkin halkın görüşlerini almak için Münbiç’te ziyaretlerde bulunduğu bildirildi

Tayyip Erdoğan’ın Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon çıkışının ardından bölgedeki askeri hareketlilik yeniden artmaya başladı.

Anadolu Ajansı (AA), ÖSO bileşenlerinden Hamza Tümeni’nin ağır silahlı arazi ve zırhlı araçlarıyla Münbiç cephe hattına gönderildiğini ve bunların “Türkiye’nin Münbiç’e yapması muhtemel operasyonda önemli görevler üstleneceğini” kaydetti.

Bu grupların, Cerablus ile Münbiç cephe hattını birbirinden ayıran Sacur Çayı yakınlarında konuşlandığı bildirildi.

Fransız birlikler devriye attı

AKP destekli cihatçıların cephe hattına intikalinin ardından Münbiç’te bulunan Fransız birlikleri bu sabah Sacur Çayı civarında devriye attı.

ABD’nin Suriye’deki askerlerini çekme kararının ardından Fransa, bölgede kalmaya devam edeceğini açıklamıştı.

Trump’ın çekilme kararına dair “Bir müttefik güvenilir olmalıdır” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) için de “Herkese onlara neyi borçlu olduğumuzu unutmama çağrısı yapıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre da “Fransa, önümüzdeki haftalarda QSD de dahil ABD’nin tüm ortaklarının güvenliğinin sağlanmasıyla yakından ilgilenecek” demişti.

ABD askerlerinden “kamuoyu yoklaması”

Öte yandan ABD askerlerinin de Türkiye’nin operasyon tehditlerine ilişkin halkın görüşlerini almak için Münbiç’te ziyaretlerde bulunduğu bildirildi.

İlgili haberler:

Sendika.Org