Mersin Kadın Platformu, boşanmak istediği erkek tarafından katledilen Cemile E. için sokaktaydı

Mersin Kadın Platformu, geçtiğimiz hafta boşanmak istediği erkek tarafından katledilen Cemile E. için ses çıkarma eylemi yaptı. Eylemin ardından basın açıklaması yapan platform, tüm kadınları dayanışmaya ve mücadeleye çağırdı

Mersin’de 28 Kasım’da Cemile E. boşanmak istediği erkek tarafından katledilmişti. Mersin Kadın Platformu bugün Cemile E. için sokaktaydı. Pozcu Platin Mağazaları önünde bir araya gelen kadınlar erkek şiddetine ve kadın cinayetlerine karşı sloganlar eşliğinde ses çıkarma eylemi yaptı. Ses çıkarma eyleminin ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklama metnini platform adına Öznur Keleş okudu.

“Cemile E.’nin katledilmesinin sorumlu AKP iktidarıdır”

Keleş, “Cemile’nin boşanma isteği, yaşam hakkının elinden alınmasıyla sonuçlanıyorsa eğer, yasalar kadınları korumuyorsa, hukuk kadınlar için işletilmiyorsa bunun sorumlusu erkek egemen hukuk ve erkek adaletin temsilcisi olarak AKP iktidarıdır” dedi.

“Evlilik sözleşmesi kadar, bu sözleşmeyi iptal istemi de doğal bir haktır” diyen Keleş, boşanmaları engellemenin kadınları “eve, aileye, kocaya mahkum etmek, erkeklerin insafına bırakmak ve kadınları ölüme mahkum etmek” anlamına geldiğinin altını çizdi. Keleş, bu dayatmalar sonucu olarak Cemile E.’nin katledildiğine dikkat çekti.

Uzlaştırma ve Boşanmayı Önleme Komisyonu kurulduğunu, nafaka hakkının gasp edilmeye çalışıldığını, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesi Dair Kanun’un “Erkekler mağdur oluyor” denilerek uygulamadan kaldırılmaya çalışıldığını anımsatan Keleş şunları söyledi:

Cemile’nin katledilmesinde olduğu gibi diğer kadınların katledilmesinde de asıl suçlu erkek egemen iktidardır. Kadınların bir kazanımı olan 6284 sayılı yasanın tartışmaya açılması bile kadın cinayetlerinin politik olduğunun göstergesidir. Amaç kadınları güçsüz çaresiz bırakmak, yaşadıkları şiddete aileye mahkûm etmektir, kadının bedenini ve yaşamını tahakküm altına almaktır. Kadınların yaşadığı şiddeti kadın olmanın gereğiymiş gibi ve bunu kendi eril muhafazakâr ideolojileri doğrultusunda toplum mühendisliğine dönüştürürken, diğer yandan kadınların bunu kabullenip “makbul kadına” dönüşmesi hedeflenmektedir.

“Erkek egemen sistemin ve erkek egemen yargının da peşini bırakmayacağız”

Keleş, tüm bu politikaların sonucunda her üç kadından birinin şiddete uğradığını, 2017 yılında 409, 2018 yılında ise son verilere göre 397 kadının erkekler tarafından katledildiğini aktardı. Keleş, Mersin Kadın Platformu’nun sanık Mustafa E. gereken cezayı alıncaya kadar davanın takipçisi olacağını ve Cemile E.’nin ailesini yalnız bırakmayacaklarını belirterek “Erkek egemen sistemin ve erkek yargının da peşini bırakmayacağımızı dile getiriyoruz” dedi.

Keleş son olarak şunları söyledi:

Hayatımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz. Artık kız kardeşlerimizin öldürülmesini istemiyoruz. Yasta değil isyandayız. Buradan siyasal iktidara kadın düşmanı politikalardan vazgeçmesi,  kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini önlemek için etkin mekanizmalar geliştirmesi için çağrı yapıyoruz,

Bunun için:

  • Öncelikle bir kadın bakanlığının kurulması,
  • Gerek İstanbul Sözleşmesi gerekse de diğer uluslararas�� sözleşmelerden doğan sorumluluklarını yerine getirmesi
  • Siyasette cinsiyetçi, ayrımcı, ötekileştirici, şiddeti körükleyen eril bir dil kullanılmaması,
  • Nafaka hakkına dokunulmaması,
  • 6284 Sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a dokunulmaması taleplerimizi yineliyoruz.

“Kadın dayanışması yaşatır” diyor, tüm kadınları dayanışmaya ve mücadeleye çağırıyoruz.

Sendika.Org