Merkez Bankası faizi sabit tuttu, örtük olarak ekonomik durgunluğu kabul etti

Merkez Bankası (MB) faizleri sabit tuttu ve üstü kapalı da olsa Türkiye ekonomisinde yaşanan daralma süreci ve yüksek enflasyon ortamının sertleştiğini belirtti

Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. Merkez Bankası (MB) üstü kapalı da olsa Türkiye ekonomisinde yaşanan daralma süreci ve yüksek enflasyon ortamının sertleştiğini belirtirken, 2018 yılının 3. çeyreğinde başlayan stagflasyonun adını koymadan ilan etmiş oldu.

Yapılan açıklamada PPK, son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermekte olduğunu; dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmekte olduğunu söyledi.

Açıklamada ithal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmekte olduğunu vurgulandı.

Ekim PPK metninde “Bu çerçevede Kurul, sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir” söylemi ise bu PPK’da “Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir” söylemi ile değiştirildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur