Merkel koltuğunu devretti: CDU’nun yeni genel başkanı Kramp-Karrenbauer

CDU genel başkanlığını bırakan Almanya Başbakanı Merkel’in halefi, partinin genel sekreterlik görevini yürüten Annegret Kramp-Karrenbauer oldu

Almanya’da iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) genel başkanlığına yeniden aday olmayan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in halefi Annegret Kramp-Karrenbauer oldu. Kramp-Karrenbauer, CDU Genel Sekreteri olarak görev yapıyordu.

CDU’nun Hamburg’daki kongresinde yapılan genel başkanlık seçiminin ikinci turunda, 999 delegeden 517’sinin oyunu alan Annegret Kramp-Karrenbauer, CDU’nun yeni Genel Başkanı seçildi.

Kramp-Karrenbaeur’in rakibi Hristiyan Birlik (CDU/CSU) eski Grup Başkanı Friedrich Merz ise oyların 482’sini aldı.

“CDU kitle partisi olarak kalmalı”

Kramp-Karrenbauer, CDU Genel Başkanlığı’na seçilmesinin ardından yaptığı kısa konuşmada, artık partideki bütün kanatların ve bütün üyelerin CDU’nun  bir kitle partisi olarak kalması ve şekillenmesi konusunda çaba göstermesi gerektiğine işaret etti. Kramp-Karrenbauer, genel başkanlığa aday olan ancak seçilemeyen Friedrich Merz ve Jens Spahn’a da partide görev alması çağrısında bulundu.

Friedrich Merz ise sonuç belli olduktan sonra yaptığı açıklamada, CDU Genel Başkanlığı yardımcılığı veya parti yönetiminde başka bir göreve talip olmadığını vurguladı. Merz, delegelere parti yönetiminin seçileceği oylamalarda Jens Spahn’a destek vermeleri çağrısı yaptı.

Sağlık Bakanı Jens Spahn ise parti yönetiminde görev almak istediğini duyurdu.

İlk tur oylama sonuçsuz kalmıştı

Yapılan ilk tur oylamada, genel başkanlığa aday olan CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer 450 delegenin oyunu alarak mutlak çoğunluğu sağlayamamıştı. Alman meclisi Hristiyan Birlik (CDU/CSU) eski Grup Başkanı Friedrich Merz ise oyların 392’ini almıştı. Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın oyları ise 157’de kalmıştı. Oyların yüzde 15,7’sini alan Sağlık Bakanı Spahn ikinci tur oylamaya katılma şansı elde edememişti.

999 delegenin katıldığı oylamada, genel başkan seçilebilmek için adayın en az 500 delegenin oyunu alması gerekiyordu.

İlgili haberler:

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe