Kültür-sanat emekçileri, kriz bahanesiyle servislerinin kaldırılmasını protesto etti

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ekonomik kriz ve bütçe yetersizliği bahanesiyle personel servisini kaldırmasına kültür-sanat emekçilerinden tepki geldi. Devlet Opera ve Balesi’nde eylem yapan KESK üyeleri, “Krize bir sebep olmadık, bedelini de biz ödemiyoruz” dedi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ekonomik krizi ve tasarruf tedbirlerini bahane ederek Devlet Opera ve Balesi personel servislerini kaldırdı.

Karar, KESK’e bağlı Kültür Sanat-Sen üyeleri tarafından Ankara’daki Devlet Opera ve Balesi Binası’nın sanatçı girişi kapısında bir basın açıklaması ile protesto edildi.

Kamu emekçilerinin toplusözleşme ile aldığı zamların yılın ilk üç ayında eridiğini, maaşlara beklenen zamların türlü artış ve hilelerle gasp edildiğini, halkın en temel ihtiyaçlarının %50’nin üzerinde oranlarda zamlandığını söyleyen kültür-sanat emekçileri, “Buradaki asıl mücadele enflasyonla mücadele değil, yılın sonunda asgari ücretlinin, işçinin, kamu emekçisinin, emeklinin maaş artışlarını aşağı çekme mücadelesidir” dedi.

Türlü alicengiz oyunları ile vermemeye çalıştıkları enflasyon farkı zamlarına ek olarak yıllardır kullanılan personel servislerinin “bütçe yetersizliği” gerekçesiyle kaldırılmasına tepki gösteren kültür-sanat emekçileri, açıklamalarını da şöyle sonlandırdı:

Bir yılda 4’ü uluslararası olmak üzere 5 festival ve 2 ilde opera bale günleri düzenleyen, yurtiçinde ve dışında onlarca turne düzenleyen, müdürlük programlarına bakıldığında yine yüzün üzerinde eser ve konser sahneleyen Devlet Opera ve Balesi’nin bütçesi 13 servise yetmemiştir.

Yine tasarruf denince akla en düşük gelirliler gelmiştir. Sabahın erken saatlerinden gece yarılarına kadar bayram, hafta sonu, resmi tatil demeden çalıştırılan sanat emekçileri olarak servis hakkımızdan vazgeçmiyoruz. Ve yine tekrarlıyoruz: Krize bir sebep olmadık, bedelini de biz ödemiyoruz. Servis hakkımız engellenemez.

Sendika.Org/ Ankara