Karın Ağrısı’nın 9. sayısı çıktı: “Feminist isyanla geliyoruz!”

Üniversiteli kadınların kolektif emeğiyle çıkan ve Türkiye’nin birçok yerindeki üniversiteli kadınlardan birer parça içerin Karın Ağrısı’nın yeni sayısı “Feminist isyanla geliyoruz!” başlığıyla çıktı

Üniversiteli kadınların “Erkekler ne der?” diye düşünmeden karın ağrılarını, deneyimlerini, ülke ve üniversite gündemine dair politik sözlerini yazdıkları Karın Ağrısı’nın yeni sayısı çıktı. Her sayısı kadınların kolektif emeğiyle çıkan Türkiye’nin birçok yerindeki üniversiteli kadınlardan birer parça içerin Karın Ağrısı’nın Aralık-Ocak 2019 tarihli 9. sayısının konu başlıkları:

 • Gündem sayfasında “Barikata dayanan o el feminist isyanın” başlığıyla kadınların yaşamlarını savunduklarını yalnızca akademiye değil, istifalarla kendi eliyle yerleştirdiği kadrolarını tek tek kaybeden iktidara da gösterdiği yazıyor.
 • Mor Ekonomi sayfasında “Krizin ‘teğet’ geçmediği kadınlar” başlığıyla ekonomik kriz dönemlerinin kadınların hayatı nasıl etkilediği ve bu karşısında kadınların nasıl konumlandığı anlatılıyor.
 • Kördüğüm sayfasında “Feminist bir yaşam sürmek” başlığıyla feminist bir yaşam sürmenin anahtarının kadınlarla ve onların deneyimleriyle kolektif bir yaşam, paylaşım alanı oluşturmaktır olduğu yazıyor. Oyunbozan hayatta kalma kiti de kadınlara özbakıma dair ipuçları sunuyor.
 • Tersine Dünya sayfasında “Üniversite özgürleşirken” başlığıyla “Üniversitenin eşit bir kamusal alan haline getirilmesinde mekânsal dönüşüm kim tarafından, nasıl ve hangi mekanizmalarla gerçekleştirilir?” sorusuna cevap aranıyor. Bu soru doğrultusunda KASAUM (Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi), kadın kadına alanlar (kadın kahveleri, mor nokta, mor duraklar…) ve CİTÖK (Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu) değerlendiriliyor.
 • Dosya sayfasında “Faşizmi yenmek için geliyoruz” başlığıyla faşist diktatörlüklerin kadın politikaları inceleniyor.
 • Serbest Kürsü sayfasında “Kadın ve doğaya dair” başlığında bir yaşamın üreticisi olan kadın ile tüm yaşamların üreticisi olan doğanın faaliyetleri “doğal” olma adı altında yaratıcı özelliğinden uzaklaştırılıyor deniliyor.
  Diğer sayfada ise “Vegan ruj” tarifi bulunuyor.
 • Tarih sayfasında “Bu dalga hiç dinmeyecek” başlığıyla feminizmde dalgalar ve çeşitli ülkelerdeki hareketler anlatılıyor.
 • Kültür-Sanat sayfasında “Feminist sanat” başlığıyla sanatın feminist yorumunun belli bir ırka, sınıfa, cinsiyete aitliği reddettiği yazıyor.
 • Deneyim sayfasında “Üniversiteli bir kadın olmak” başlığıyla kadınların üniversiteye dair birbirinden farklı beklentileri aktarıldı.

Karın Ağrısı dergisine ulaşmak için: [email protected]

Sendika.Org