İngiltere’de Brexit görüşmeleri gerilimli başladı: May hakkında güven oylaması yapılacak

İngiltere’de merakla beklenen Brexit anlaşması görüşmeleri Avam Kamarası’nda başladı. Görüşmelerin ilk gününde Theresa May hükümeti çifte darbe yaşadı. Muhafazakar Partili milletvekillerinin kendi hükümetlerine karşı verdiği “İpler hükümette değil, parlamentoda olsun” önergesi kabul edildi. Ardından da May’in liderliği için güven oylaması kararı alındı. Akşam saatlerindeki oylama sonucuna göre May istifa etmek zorunda kalabilir

Avrupa Birliği temsilcileri ve İngiltere hükümeti tarafından belirlenen Brexit anlaşması, Avrupa Konseyi’ndeki onaylanmanın ardından İngiltere Parlamentosu’nun gündemine geldi.

Beş gün sürmesi planlanan görüşmeler, henüz ilk gününde Başbakan Theresa May’e kendi partisinden cephe açılmasıyla başladı.

İlk darbe: “May değil, parlamento belirlesin” önergesi

Parlamentonun alt kanadı olan Avam Kamarası’nda, Muhafazakar Parti Milletvekili Dominic Grieve, kendi hükümetine karşı önerge verdi.

Parlamentonun, Brexit anlaşmasını reddetmesi durumunda izlenecek yolun hükümet tarafından değil, parlamento tarafından karar verilmesini ve gerekirse yeni bir referandumu da içeren önerge 299’a karşı 321 oyla kabul edildi.

Böylece “Ya benim anlaşmam kabul edilir ya AB’den anlaşmasız olarak ayrılırız ya da Brexit’in gerçekleşmemesi riski doğar” resti çeken May’e hem parlamentodan hem de partisinden karşı rest gelmiş oldu.

İkinci darbe: Güven oylaması

Theresa May’in elinden ipleri alan önergenin kabul edilmesinin ardından Muhafazakar Parti’de lider değişikliği gündeme geldi.

Sabah saatleri itibariyle Muhafazakar Partili 48 milletvekili Avam Kamarası’ndaki parti grubuna lider değişikliği oylaması için mektuplarını gönderdi.

Muhafazakar Parti’de lider değişikliği oylamasına gidilmesi için parti milletvekillerinin %15’inin bu yönde bir talepte bulunması gerekiyor.

May, akşam saatlerinde yapılacak oylamayı kaybederse istifasını vermek zorunda kalacak. Oylamayı kazanırsa ise önümüzdeki bir yıl böyle bir oylama yapılamayacak.

Ne olmuştu?

İngiltere’de 23 Haziran 2016’da AB’den ayrılmanın oylandığı referandumda katılımın %72’de kalmasının da etkisiyle ayrılma oyları %52’yi bulmuş, birlikte kalma yanlılarının oyları ise %48’de kalmıştı. Oylama sonucu ile birlikte AB’de “parçalanma” endişesi su yüzüne çıkmış, İngiltere’de ise birlikten yana olan dönemin başbakanı David Cameron istifa etmişti.

13 Temmuz 2016’da önce Muhafazakar Parti’nin, ardından da hükümetin başına geçen Theresa May ise hızla Brexit sürecini başlatmıştı. Yaklaşık iki yıl süren Brexit ve Brexit sonrası koşulları üzerine görüşmeler geçtiğimiz ay nihayete etmiş, anlaşma 25 Kasım’da Avrupa Konseyi’nin onayından geçmiş ve son olarak gözler İngiltere Parlamentosu’na çevrilmişti.

Theresa May’in görüşmeler sırasında hükümetin topyekun halde anlaşmanın arkasında olduğunu söylemesi üzerine iki bakan, May’i yalanlayarak ve uzlaşı varmış görüntüsü vermekle suçlayarak görevlerinden istifa etmişti. Muhafazakar Parti’den yükselen tepkilerin artması üzerine May, “Ya benim anlaşmam kabul edilir ya AB’den anlaşmasız olarak ayrılırız ya da Brexit’in gerçekleşmemesi riski doğar” resti çekmişti.

İlgili haberler:

Sendika.Org