IFJ ve EFJ’den hapis cezası verilen gazetecilerle dayanışma açıklaması

Uluslararası gazetecilik örgütleri EFJ ve IFJ, kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan gazetecilere verilen hapis cezalarının onaylanması üzerine bir açıklama yayımladı

Avrupa Gazeteciler Federasyonu ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (EFJ ve IFJ) kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan gazetecilere verilen hapis cezalarının onaylanması üzerine bir açıklama yayımladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararda gazeteci Hüseyin Aykol’a “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 3 yıl 9 ay, Hüseyin Bektaş, Mehmet Ali Çelebi, gazeteci ve DİSK Basın-İş Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran’a ise ayrı ayrı birer yıl 6’şar ay hapis cezası verildi.

EFJ-IFJ yaptıkları açıklamada, Türkiye’de İstanbul Adliye Bölge Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nin beş gazeteciye verilen hapis cezalarını onamasını şiddetle kınadıklarını belirtti.

Açıklamada gazetecilere verilen hapis cezalarının kabul edilemez olduğunu ifade edildi:

Ayşe Düzkan tanınmış bir kadın gazeteci ve EFJ-IFJ ile ilişkili DİSK Basın İş’in de yönetim kurulu üyesi, Ragıp Duran saygıdeğer bir köşe yazarı ve medya gözlemcisi, diğer üç saygıdeğer meslektaşımız da öyle. Dayanışma kampanyasının terör örgütü propagandası ile alakası yok, saldırı altındaki günlük Kürt gazetesine yönelik entelektüellerin eşi benzeri olmayan bir dayanışma eylemi. Meslektaşlarımıza yönelik hapis cezaları kabul edilemez, meslektaşlarımız serbest bırakılmalı.

NÖBETÇİ GENEL YAYIN YÖNETMENLİĞİ DAVASI: GAZETECİLERE VERİLEN HAPİS CEZALARI ONANDI

Sendika.Org