Hayal ürünü listeyi paylaşan Tuncay Özkan, HDP’den özür diledi

HDP’nin Meclis’te neredeyse tüm önergelerde “çekimser” oy kullandığını gösteren bir hatalı listeyi sosyal medya hesabından paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan özür diledi. HDP de son iki haftadır verilen önergelere tüm partilerin verdiği yanıtların tablosunu yayımladı

Meclis’te İyi Parti’nin verdiği araştırma önergesi ile gündeme gelen ‘T.C. ibaresinin kamu kurumlarının tabelalarına yeniden yazılması’ teklifinin reddedilmesinde CHP’lilerin evet, AKP’lilerin ret, HDP ve MHP’lilerin ise çekimser kalmasının ardından muhalefetin eleştirilerinin hedefi olan HDP’nin neredeyse tüm önergelere ‘çekimser’ kaldığını gösteren bir liste sosyal medyada yayıldı.

İlk olarak İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ’ın paylaştığı listeyi daha sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan da paylaştı. Liste hayal ürünüydü ancak CHP’li ve İyi Partili vekillerin yaydığı bu asılsız iddia hızla yayıldı.

Listenin AKP-HDP-MHP işbirliğini gösterdiğini iddia eden mesajlar yazan milletvekilleri bir süre sonra paylaşımlarını sildi. HDP de resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda TBMM’de son iki haftadır verilen önergelere tüm partilerin verdiği yanıtları gösteren bir tablo yayımladı.

HDP tarafından yapılan açıklamada, “Meclis’te son iki haftadır kadına yönelik şiddetten Tahir Elçi cinayetinin araştırılmasına kadar verilen önergeleri kabul ve reddeden partilerin listesi gerçekleri gösteriyor. Algı yönetimi yapanlara hatırlatalım ki, gerçekler kayıtlardadır, çarpıtma çabaları boşunadır” ifadelerine yer verdi.

Gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesabındaki paylaşımı silen Özkan, bugün yeniden bir paylaşımda bulunarak HDP’den özür diledi.

Sendika.Org