Fransa: IŞİD’in kökü kazınmadı, biz Suriye’de kalıyoruz

İngiltere’nin ardından Fransa’nın Savunma Bakanı da IŞİD’in haritadan silinemediği uyarısını yaptı. Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı, şimdiki halde Fransız askerlerinin Suriye’de kaldığını söyledi

ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD’in yenilgiye uğratıldığına ve Suriye’de kalmak için neden kalmadığına dair dünkü tweetine Fransa Savunma Bakanı Florence Parly tweetle yanıt verdi. IŞİD’in her zamankinden fazla zayıflatıldığını söyleyen Fransız bakan şöyle devam etti:

Ama IŞİD ne haritadan silindi ne de kökleri kazındı. Bu terör örgütünün elinde bulundurduğu son toprak parçalarında kesinkes askeri yenilgiye uğratılması gerekmektedir.

CNews kanalına konuşan Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Nathalie Loiseau da “Şimdilik elbette Suriye’deyiz. IŞİD’le savaş elzem. Terörle savaş bitmedi” diyerek şöyle devam etti:

Doğrudur, büyük ilerleme kaydettik, Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyonla birlikte çok şey yaptık, ama mücadele sürüyor, biz de devam ettireceğiz.

“ABD’den bağımsız karar almayı öğrenmemiz lazım”

Halihazırdaki jeopolitik şartlarda Avrupa’nın ABD’den bağımsız karar almak zorunda olduğunu, çünkü Avrupa’nın kendi öncelikleri bulunduğu mesajını veren Loiseau şöyle konuştu:

Karar alırken stratejik özerkliği yeniden düşünmek zorundayız. Doğrudan tehditle karşılaştığımızda kararımızı verip özerk olarak harekete geçmemiz gerek. Bizim de kendimize göre önceliklerimiz olabilir.

“Suriye’de olmamızın tek nedeni olan IŞİD’i yendik”

Trump, Amerikan kuvvetlerinin çatışmadan çekilebileceğini ve militan grupla başa çıkmanın Suriye’de olmak için “tek neden” olduğunu söylemişti. ABD’nin Suriye’den askerlerini çekmeye planladığıyla ilgili haberlerin ardından ABD Başkanı Donald Trump konuyla ilgili Twitter’dan mesaj paylaşmış ve “Başkanlığım döneminde Suriye’de olmamızın tek nedeni olan IŞİD’i yendik” ifadelerini kullanmıştı.

İngiltere’den Trump’a yanıt: “IŞİD Suriye’de yenilgiye uğramadı, hâlâ çok canlı”

Sendika.Org