Diyarbakır Barosu eski yönetimine soruşturma: “Tüm açıklama ve raporlarımızın arkasındayız”

Diyarbakır Barosu eski başkanı ve yönetimi hakkında Ermeni soykırımı, Osman Baydemir ve Hakkari’de SİHA’nın öldürdüğü sivillerle ilgili açıklama ve raporlar gerekçeleriyle soruşturma açıldı. Baronun eski yöneticisi Nahit Eren, insan haklarını savunmanın görevleri olduğunu, tüm rapor ve açıklamalarının arkasında olduklarını belirtti

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Barosu eski Başkanı Ahmet Özmen ve eski yönetim kurulu üyeleri Mahsum Batı, Nurşin Uysal, Cihan Ülsen, Sertaç Buluttekin, Muhammet Neşet Girasun, Serhat Eren, İmran Gökdere, Velat Alan, Ahmet Dağ ve Nahit Eren hakkında Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca soruşturma başlattı.

Diyarbakır Barosu tarafından yapılan açıklamada yer alan ve soruşturmaya konu yapılan ifadelerden bazıları şöyle:

  • 24 Nisan 2017’de “Ermeni tehciri” ile ilgili yapılan açıklama
  • Baronun, HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir’in Meclis’te yaptığı konuşma nedeniyle TBMM içtüzüğü gereğince ceza almasıyla ilgili “Kürdistan ifadesini cezalandırma utançtır” başlıklı açıklama.
  • Hakkari’nin Oğul köyü Kanireş bölgesinde SİHA tarafından hayatını kaybeden ve yaralananların sivil olduğunu belirten rapor.

“İnsan haklarını savunmak ve korumak görevimiz”

Soruşturma kapsamında ifade veren Baro Yönetim Kurulu eski üyesi Nahit Eren, hazırladıkları tüm raporların ve yaptıkları tüm açıklamaların arkasında olduğunu söyledi. Eren, Avukatlık Kanunu’nun 76. maddesinin “insan haklarını savunmak ve korumak” olduğunu hatırlattı.

Eren, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da ağır bedeller ödeyen bir baronun soruşturma tehdidiyle korkutulamayacağının altını çizdi.

Sendika.Org