DİSK, İŞKUR önünde: “Bu ülkenin yaşanabilir olması için yaşanabilir bir asgari ücret gereklidir”

DİSK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci oturumu öncesinde “Yaşanabilir ücret, yaşanabilir memleket istiyoruz” diyerek İstanbul Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) önünde bir eylem düzenledi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantısını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun ev sahipliğinde bugün gerçekleştiriliyor. DİSK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısı öncesinde “Yaşanabilir ücret, yaşanabilir memleket istiyoruz” diyerek İstanbul Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) önünde bir eylem düzenledi. Eyleme DİSK eski Başkanı, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da katıldı. İşçiler ve DİSK yöneticileri Beyazıt Meydanı’nda buluşarak kısa bir yürüyüş ile İŞKUR önüne ulaştı.

“Asgari ücret 2800TL net!”

“Asgari ücret 2800TL net!” talebiyle eylem düzenleyen DİSK adına konuşmayı DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu “Asgari ücret bizim açımızdan en önemli bölüşüm mücadelesidir. Bu ülkenin tüm güzelliklerini ve değerlerini üretenler olarak ürettiğimiz değerden alınterimizin payını almak hak ettiğimiz çalışma ve yaşam koşullarını kurabilmek için asgari ücret bizim için son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Çerkezoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun anti demokratik yapısını eleştirerek tüm konfederasyonların komisyon içerisinde yer alması gerektiğini söyledi. Uzlaşmazlık durumunda ise toplu eylem ve grev hakkı talep etti.

Çerkezoğlu asgari ücret tespiti 16 milyondan fazla işçinin ve onların ailelerinin yaşam koşullarını ilgilendiren çalışma hayatının en temel konularından biri olduğunun hatırlattı.

DİSK’in 2019 asgari ücretine dair taleplerini şöyle sıralamıştı:

  • Kriz koşullarında asgari ücretin geçim koşullarına uygun artması hem işçiler hem ülke için yararlıdır. Asgari ücret geçim ücret olmalıdır.
  • Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı ve işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır.
  • Asgari ücret tespitine ilişkin 131 Sayılı ILO Sözleşmesi onaylanmalı, Avrupa Sosyal Şartı’na asgari ücretle ilgili konan çekince kaldırılmalıdır.
  • Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalı, Asgari Ücret ulusal ölçekli bir toplu pazarlıkla belirlenmeli ve uyuşmazlık durumunda toplu eylem hakkını da içermelidir.
  • İşçi ve memurlar için tek asgari ücret saptanmalıdır.
  • Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.
  • Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.
  • Asgari ücretin enflasyon karşısında korunması için, asgari ücretin milli gelir artışından yararlanması için, asgari ücretin geçim ücreti olabilmesi için, asgari ücrette yaşanan kayıpların giderilmesi için, işçilerin krize karşı korunması için, asgari ücret net 2800 TL olmalıdır!

Sendika.Org