DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu’ndan Türk-İş Genel Başkanı Atalay’a ziyaret

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Sarı Yelekliler’e gönderme yaptığı asgari ücret açıklamaları nedeniyle hedef tahtasına konulan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etti

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücret görüşmeleri sürecinde AKP medyası tarafından hedef gösterilen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etti.

Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri devam ederken işçi ücretlerinin yetersizliğini belirterek Fransa’daki Sarı Yelekliler eylemlerine benzer eylemlerin gerçekleşebileceğini ima etmişti.

Atalay “Böyle ne kadar gider? Önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ne kadar gider. İşte gördük Fransa’da gitmediğini. Üç gün sonra bizim burada görür müyüz görmez miyiz? Bize bağlı” demiş bunun üzerine hedef gösterilmişti.

Atalay: Söylediklerim başka yerlere çekilmeye çalışıldı

Atalay, açıklamasının başka yerlere çekilmeye çalışıldığını belirterek, “Asgari ücreti yaşanabilir bir yere çekebilirsek, insanları tebessüm ettirebilirsek bundan mutlu olacağımı ifade ediyorum” dedi.

“Kılıçdaroğlu’nun söylediği rakam bizim için de makul”

Türk İş Genel Başkanı Atalay, açıklamasında “Bize bağlı” demesine ilişkin ise “Tabii ki bize bağlı. İşverene bağlı, hükümete bağlı, sivil toplum örgütlerine bağlı, sendikalara bağlı. Bu asgari ücretin yaşanabilir bir ücret olmadığını anlattık. Bu ücreti makul mantıklı bir rakama getirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun asgari ücretin 2200 TL olması önerisini anımsatarak “Bizim için de makul, mantıklı bir rakam” dedi.

Çerkezoğlu: Asgari ücret Türkiye’de onmilyonların meselesidir

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise asgari ücret tespit sürecinin Türkiye için en önemli süreçlerden birisi olduğunu kaydetti. Çerkezoğlu, Türkiye’de asgari ücretin ortalama ücret haline geldiğini belirtti, “Asgari ücrete bile ulaşamayan 1.8 milyon insan var Türkiye’de. Asgari ücretin biraz üzerinde ücret alanları da kattığımızda, biz buna ‘asgari ücret komşuluğu’ diyoruz, toplam çalışanların yüzde 60’ına ulaşıyoruz. Asgari ücret gerçekten Türkiye’de onmilyonların meselesi. Dolayısıyla devletin toplumla yaptığı en büyük toplu sözleşme süreci olarak görüyoruz biz asgari ücreti” dedi.

Çerkezoğlu, 2019 yılı asgari ücretinin kriz koşullarında belirlendiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

Asgari ücretin Türkiye’de bir geçim ücreti olabilmesi için asgari ücretin enflasyon karşısında, döviz kuru karşısında yaşadığı kaybın ortadan kaldırılması için asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiğini, bir geçim ücreti olarak belirlenmesi gerektiğini, işçinin uluslararası standartlara uygun olarak sadece kendisinin değil aslında ailesiyle birlikte geçinebileceği bir olarak tanımlanması gerektiğini; bu anlamda da krize karşı da işçileri koruyacak bir ücret olması gerektiğini söylüyoruz. Bunlar ortak tespitlerimiz.

“İşçilerin yararına olan Türkiye’nin de yararınadır”

Arzu Çerkezoğlu, TÜİK’in her sene Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na veri verdiğini belirtti ve komisyonda TÜİK’in önerdiği rakamın bile altında ücret tespit edildiğini anımsattı.

Komisyonun, işçilerin itirazlarına rağmen düşük ücret belirlediğini söyleyen Çerkezoğlu, “‘Yaşanabilir ücret, yaşanabilir memleket’ diyoruz. İşçilerin yararına olan Türkiye’nin de yararınadır” dedikten sonra DİSK’in hazırladığı asgari ücret raporunu Atalay’a verdi.

Çerkezoğlu ayrıca, 2200 TL önerisine ilişkin ne düşündüğünün sorulması üzerine hem 2018 enflasyonu kayıpları ve 2019’da beklenen enflasyon oranları üzerinden, hem de milli gelirden payını alması açısından 2800 TL önerdiklerini ve bu önerinin arkasında durduklarını belirtti.

İlgili haber:

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur