BTS ve TMMOB: “Görevden alınacak biri varsa Ulaştırma Bakanı’dır”

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası ve TMMOB Ankara’da gerçekleşen tren kazası sonrası basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada kazanın sorumlusunun AKP ve ulaşım politikaları oldu��u belirtilerek “Görevden alınacak biri varsa Ulaştırma Bakanı’dır” denildi

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT), Yenimahalle’deki Marşandiz istasyonunda yol denetimi yapan kılavuz trene çarptı. Kazanın etkisiyle YHT’nin bazı vagonları yoldan savruldu, vagonların üzerine üst geçit çöktü. Kazada ilk belirlemelere göre 3’ü makinist 9 kişi yaşamını yitirdiği, 47 kişi yaralandığı tespit edilmişti. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’ndan (SES) alınan bilgiye göre yaralı sayısı 51’di. Saat 16.00’da yapılan açıklamaya göre ise yaralı sayısı 86’ya yükseldi.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve TMMOB Ankara’da gerçekleşen tren kazası sonrası BTS Genel Merkezi’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş okudu. Bektaş, savcılık ve Emniyet’in incelemelerini henüz tamamlamadığı için olay yerinde inceleme yapma şansı bulamadıklarını belirtti. İlk gözlemlerini ve kazanın yaşandığı hatta ilişkin bilgiler doğrultusunda gereken sinyalizasyon sisteminin bulunmadığını kaydetti. Bektaş, “Söz konusu sinyalizasyonun devrede olmaması, hatlar üzerindeki trafiğin manuel haberleşme yoluyla yönlendirilmesini zorunlu kılması faciaya davetiye çıkarmıştır” dedi.

“Sorumlu 16 yıldır ülkeyi idare eden AKP’dir”

Bektaş yaşanan can kayıplarının sorumlusunun AKP olduğunu şu sözlerle ifade etti:

Bir kez daha altını çizmek isteriz ki buradaki temel sorun insan hatası değildir, sorun insan hatalarını bertaraf edecek ve tren işletilmeye alınmadan önce tamamlanması zorunlu altyapı sistemleri hazır olmadan hızlı trenin çalıştırılmasına göz yuman anlayış sorunudur. Bunun sorumlusu da 16 yıldır ülkeyi idare eden AKP, bu anlayışın sahibidir. Bu anlayış “hızlandırılmış tren şovu” uğruna Pamukova’da 41 yurttaşımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu anlayış gerekli bakım ve altyapı çalışmalarını yapmadığı için Çorlu’da 24 yurttaşımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu anlayış bugün de Ankara’da sinyalizasyon sistemleri devrede olmadığı halde Yüksek Hızlı Tren çalıştırıldığı için 9 yurttaşımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

“AKP’nin kamu hizmetlerini siyasi ranta dönüştüren anlayışı toplumsal trajedilerin yaşanmasına neden oluyor”

Bektaş, AKP’nin 16 yıl boyunca insan hayatını ve kamusal çıkarlarını değil, siyasi menfaatlerini ve sermayenin ihtiyaçlarını gözettiğini belirtti. Kazanın yaşandığı Ankara-Konya YHT hattının 2014 yerel seçimleri öncesinde propaganda malzemesi olarak kullanıldığını anımsatan Bektaş sözlerine şöyle devam etti:

Kazanın meydana geldiği banliyö bölgesi ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerine malzeme olmuş ve dönemin genel karakteristiği olarak birçok projede olduğu gibi; başta sinyalizasyon sistemleri olmak üzere henüz güvenlikle ilgili çalışmalar tamamlanmadan seçim arifesinde sayın Cumhurbaşkanı tarafından büyük bir mitingle açılmıştır. AKP’nin, kamu hizmetlerini siyasi ranta dönüştürmeyi esas alan bu anlayışı, sadece demiryollarında değil, hayatın her alanında büyük toplumsal trajedilerin yaşanmasına neden olmaktadır.

“Ulaşım politikaları kamusal bir anlayışla yeniden yapılandırılmalı”

Demiryollarının dünyanın her yerinde en güvenilir ulaşım aracı olarak kabul edildiğini belirten Bektaş, Türkiye’de bu algının kazalar ve altyapı eksikliğinden değil bütünüyle demiryolu politikaları nedeniyle değişmeye başladığını kaydetti. Bektaş “Kamu hizmeti perspektifindeki dönüşüm başta olmak üzere TCDD’nin parçalanarak işlevsizleştirilmesi, liyakatsiz siyasi kadro atamaları ve her düzeydeki uzman kadro eksikliği gibi nedenler halkın demiryolu ulaşımına bakışını etkilemektedir” dedi.

Bektaş, ulaşım politikalarının kamusal bir anlayışla yeniden yapılandırılması, bütün hatların ciddi ve bütünlüklü bir biçimde onarılması, elektrifikasyon ve sinyalizasyon gereksinimlerinin karşılanması, teknik gereklilikler tamamlanmadan hatların trafiğe açılmaması gerektiğini kaydetti.

Son olarak Bektaş, yaşanan kazaya ilişkin dava süreçlerine müdahil olacaklarının, asli suçluların hesap vermesi ve böyle faciaların tekrar etmemesi için mücadele edeceklerinin altını çizdi.

“Hükümet neden böyle bir ulaştırma politikası izlediğine ilişkin kamuoyuna hesap versin”

Soru-cevap kısmında ise 3 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin düşünceleri sorulan Bektaş, “Gözaltına alınan arkadaşlarımızın bu kazada bir suçları olduğunu kabul etmiyoruz. Hata yapması için zorlanmıştır, sinyalizasyon sistemini devreye sokmayarak, bu işi insanla yapılmayacağı halde insanın üzerine bıraktılar. Suçu 3 arkadaşımızın üstüne yıkmaya çalışıyorlar. Biz şunu ısrarla söylüyoruz: Bu demiryollarındaki alt düzeydeki 3 kişinin neden olduğu bir hata değildir. Eğer görevden alınacak biri varsa Ulaştırma Bakanı istifa etsin. Diğer yandan 16 yıldan beri bu ülkeyi yöneten hükümet neden böyle bir ulaştırma politikası izlediğine ilişkin kamuoyuna hesap versin ” dedi.

“Felaketin asıl sebebi siyasi iktidardır”

Bektaş, “Bu hattı, otomatik durdurma sistemi tamamlanmadan, alt yapısı henüz bitmeden politik kaygılarla işletmeye açıldı. Dolayısıyla bu felaketin asıl sebebi siyasi iktidardır” ifadelerini kullandı.

BTS Başkanı Bektaş: “Tren hattını propaganda yapmak için sinyalizasyon olmadan açtılar”

Sendika.Org