BTS Başkanı Bektaş: “Tren hattını propaganda yapmak için sinyalizasyon olmadan açtılar”

Ankara’daki YHT kazasının ardından Sendika.Org’a konuşan BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş, hattın propaganda yapmak için sinyalizasyon sistemi olmadan açıldığına dikkat çekti, mevcut hatların %30’unun sinyalizasyonsuz olduğunu kaydetti

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT), Yenimahalle’deki Marşandiz istasyonunda yol denetimi yapan kılavuz trene çarptı. Kazanın etkisiyle YHT’nin bazı vagonları yoldan savruldu, vagonların üzerine üst geçit çöktü. Kazada son açıklamalara göre 3’ü makinist 9 kişi yaşamını yitirdi, 86 kişi yaralandı.

ANKARA’DA YÜKSEK HIZLI TREN, KILAVUZ TRENE ÇARPTI: ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Sendika.Org’a değerlendirmelerde bulunan KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılar Sendikası (BTS) Genel Başkanı Hasan Bektaş, hattın BaşkentRay çalışmaları nedeniyle kapatıldığını, Temmuz 2018’de açılması gerekirken Nisan 2018’de açıldığını anımsattı.

Hattın propaganda uğruna sinyalizasyon sistemi olmadan açıldığını belirten Bektaş “Kazaya neden olan sebeplerden en büyüğü  bu hattın sinyalizasyon sisteminin olmaması. Bu sistem olsaydı ve çalışsaydı bu kaza olmazdı” dedi.

“Türkiye’deki toplam hatların yaklaşık %30’unda sinyalizasyon sistemi yok” diyen Bektaş, benzer kazaların gerçekleşebileceği uyarısı yaptı.

TCDD GENEL MÜDÜRÜ GEÇEN HAFTA “TÜM HATLAR 24 SAAT KONTROL ALTINDA” DEMİŞTİ: BU YALANIN HESABINI VERECEK Mİ?

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur