Brexit Anlaşması’nda son söz hükümette değil, İngiltere Parlamentosu’nda

İngiltere parlamentosu, Brexit Anlaşması’nın reddedilmesi durumunda yapılacaklara ilişkin söz sahibi kalmasını sağlayacak olan bir önergeyi kabul etti

Avrupa Birliği (AB), 25 Kasım 2018’de yaklaşık 1,5 yıldır süren Brexit belirsizliğini kısmi olarak sona erdirmiş, AB üyesi ülkeler oy birliği ile İngiltere’nin AB’den ayrılmasına ilişkin anlaşmayı kabul etmişti. 29 Mart’ta başlaması öngörülen ve 21 ay sürecek olan ayrılış süreci öncesine Avrupa Parlamentosu’nun ve İngiltere Parlamentosu’nun anlaşmayı onaylaması gerekiyor.

İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası’nda 5 gün sürecek Brexit Anlaşması’na ilişkin görüşemelerin ilk gününde, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin milletvekili Dominic Grieve’in kendi hükümetine karşı verdiği önerge 299’a karşı 321 oyla kabul edildi. Kabul edilen önergeye göre parlamento, hükümetin AB ile vardığı anlaşmayı reddetmesi durumunda izlenecek yollara da karar verebilecek. Bu önerge ile Brexit Anlaşması’na ilişkin “Ya benim anlaşmam kabul edilir, ya AB’den anlaşmasız olarak ayrılız ya da Brexit’in gerçekleşmemesi riski doğar” diyen Başbakan Theressa May’in son sözü söylemesinin önüne geçilmiş oldu. Ayrıca milletvekilleri anlaşmanın yeniden müzakere edilmesi ya da yeni bir referandum yapılmasının da aralarında yer aldığı bir dizi seçenek üzerine anlaşmaya varabilecek, yani May’in “anlaşmasız ayrılık” tehdidi de önerge ile gündem dışı kaldı.

BBC’de yer alan habere göre, Avam Kamarası, May hükümetinin Brexit Anlaşması’yla ilgili hukuki tavsiye konusunda Parlamento’yu küçümsediğine hükmetti. Hükümet, oylama sonrası hukuki tavsiyenin Çarşamba günü tamamının açıklanabileceğini duyurdu.

Anlaşma 11 Aralık’ta Avam Kamarası’nda oylanacak.

Hukuki tavsiye tartışması

Ana muhalefet partisi İşçi Partisi geçtiğimiz ay Hukuk İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Geoffrey Cox’dan Brexit Anlaşması’na ilişkin hukuki tavsiyeyi kamuoyuna açıklamasını istemiş, Cox ise Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, ülkenin ulusal çıkarlarına zarar vereceğini ileri sürerek hukuki tavsiyeyi paylaşmamıştı.

Brexit Anlaşması’na muhalefet edenler, anlaşmanın AB’nin kararları karşısında İngiltere’ye söz hakkı vermediğini, İngiltere’yi AB’nin kurallarına bağlı kıldığını ve hukuki tavsiye raporunun bu durumu gözler önüne sereceğini savunuyor. Hükümet ise May’in özel olarak hukuki tavsiye almaya hakkının bulunduğunu söylüyor.

Avam Kamarası Başkanı John Bercow, oylama sonrasında yaptığı açıklamada, milletvekillerinin Brexit Anlaşması’nı oylamadan önce yasal tavsiye hakkında bilgi sahibi olmamalarının “tasavvur edilemeyeceğini” belirtti.

Sendika.Org