Bakırköy hapishanesindeki mahpuslar üç aydır muayene edilmiyor

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki mahpuslar hem revir hem de diş polikliniğinde üç aydır muayene edilmiyor

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki mahpuslar üç aydır hem revir hem de diş polikliniğinde tedavi edilmiyor. Sürekli kullanmaları gereken ilaçları olan tutukluların ilaçları verilmiyor, gerekçe olarak da yeniden muayene olmaları gerektiği ve ondan sonra ilaçlarının yazılabileceği söyleniyor. Ancak mahpuslar aylardır doktora muayene olamıyor.

Tutuklular muayene olmak için dilekçe yazmalarına rağmen olumlu bir dönüş alamıyor. Sendika.Org’a konuşan Avukat Diren Cevahir Şen, tutukluların iki ay önce diş doktoruna muayene olmak istediğini ve dilekçe yazdığını ancak halen muayene olamadığını belirtti.

“Cezaevi doktoru mahpusları muayene etmiyor”

Av.  Şen, düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi gerekenlerin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

3 aydır revire gidemeyen, doktor kontrolü talepli dilekçelerine cevap alamayan mahpuslar var. Dilekçeler yazılıyor ve o dilekçeler ya işleme konmuyor ve infaz korumalar tarafından yok ediliyor ya da doktora ulaşıyor ama doktor bu talepleri dikkate almıyor. Düzenli olarak ilaç kullananlar var fakat artık yeniden muayene olmaksızın bu ilaçların kendilerine verilmeyeceği söylenmiş. Lakin bir türlü cezaevi doktoruna muayene olamıyorlar. Sağlık hakkı en temel ve ulaşılabilir hak olması gerekirken Bakırköy Cezaevi’nde bu hakkın mahpuslara kullandırılmadığını görüyoruz. Kadınlar sağlık problemi yaşıyorlar ama bırakın hastaneye sevki cezaevi doktoru dahi muayene etmiyor. Ortada işleme konmuş dilekçe yok. Dilekçe yazıyorlar ama o dilekçeler kayboluyor ya da zaten hiç yazılmadıkları iddia ediliyor. Cezaevi idaresi derhal bu durumu çözmek ve cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin sağlık problemleri ve en temel talepleri ile ilgilenmek zorundadır.

Sendika.Org