Ankaralı kadınlar Flormar önünde: “Yaptığınız yüzde 70 indirimlerde işçi kadınların alınteri var”

Ankaralı kadınlar, 222 gündür direnen Flormar işçisi kadınlara destek olmak için Kızılay’da bir Flormar Mağazası önünde basın açıklaması yaptı ve tüm kadınları Flormar’ı boykot etmeye çağırdı

Ankara Kadın Platformu, 222 gündür fabrika önünde direnen Flormar işçisi kadınların direnişine destek olmak için Kızılay’da Atatürk Bulvarı üzerindeki Flormar Mağazası’nın önünde basın açıklaması yaptı.

Direnişin 222. gününde bu ses Türkiye’nin dört bir yanında: “Flormar değil direniş güzelleştirir”

“Gece gündüz, sıcak ayaz, demeden hakkın��n peşinden giden, umut olan, yüreklere su serpen,organize kötülüklerin karşısında dimdik duran Flormar işçililerine, selam olsun” sözleriyle basın açıklamasına başlayan Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, Türkiye ve dünyanın dört bir yanındaki kadın direnişlerini hatırlattı ve şöyle devam etti:

Biz neredeysek direniş de umut da işte orada. Ankara Kadın Platformu olarak, direnen Flormar işçisin yanında olduğumuzu bir kez de burada dile getirmek için geldik. Haklı mücadelelerinde, tüm Flormar işçilerinin sesini Ankara’ya ve tüm Türkiye’ye yeniden ulaştırmak için üzerimize düşen ne varsa yapacağımızın sözünü veriyoruz.

“İşçileri işlerine geri alın”

Flormar’a ve %51 hisse ortağı olan Yves Rocher’ye “Hiçbir fondöten, kadın düşmanlığınızı ve işçi düşmanlığınızı kapatamaz” diyen kadınlar, “İşçilerin yasal hakkı olan sendikalı olma hakkını engelleyemezsiniz. Hakları için iş bırakma eylemi yapan işçileri ‘yasadışı iş bıraktılar’ gibi uydurma gerekçelerle suçlayamazsınız. Bu yaptığınız yasadışıdır. Bu hukuksuzluğu bir an önce sonlandırın ve işçileri işlerine geri alın” sözleriyle Flormar’a çağrıda bulundu.

Flormar’a “Yaptığınız %70 indirimlerde işçilerin daha fazla çalınan emeği, ucuz ojelerinizde işçi kadınların alın teri var” diyen Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, tüm kadınları Flormar’ı ve Yves Rocher’i boykot etmeye çağırdı.

Ankaralı kadınlar, “Flormar değil direniş güzelleştirir”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla eylemi sonlandırdı.

Sendika.Org/Ankara