ABD’nin Suriye’den çekilme kararına tepkiler: “Savaş daha uzun süre devam edecek”

ABD’nin Suriye’den çekilme kararını Rusya olumlu karşılarken, İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı ve ABD’li bazı senatörler olumsuz tepki gösterdi. İsrail ise “durumu değerlendireceğini” açıkladı. Suriyeli Kürtler de ABD kararına tepki göstererek bölgedeki savaşın daha uzun süre devam edeceğini savundu

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter mesajının ardından Beyaz Saray ve Pentagon tarafından duyurulan Suriye’den çekilme kararına ilişkin çeşitli açıklamalar geldi. Rusya kararı olumlu karşılarken, İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı ve ABD’li bazı senatörlerden olumsuz tepki gösterdi. İsrail ise “durumu değerlendireceğini” açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi TASS haber ajansına yapılan açıklamada ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesinin olumlu bir gelişme olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca bu durumun “Suriye’de barışın tesis edilmesinin önünü açacağı” kaydedildi.

İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı Tobias Ellwood ise Trump’ın, IŞİD’in yenilgiye uğratıldığı sözlerine Twitter üzerinden yanıt vererek “Kesinlikle katılmıyorum. (IŞİD) başka türlü aşırılık şekillerine büründü ve tehdit hâlâ geçerli” ifadesini kullandı.

Netanyahu: “Değerlendireceğiz”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’nin Suriye’deki birliklerini çekme açıklamasından önce kendisini bilgilendirdiğini ve Washington yönetiminin bölgede nüfuzunu göstermek için “başka yollara sahip olduğunu” söylediğini belirtti.

Netanyahu “(Çekilme için) zaman çizelgesini, nasıl olacağını ve bize etkisini değerlendireceğiz. Ne olursa olsun İsrail’in güvenliğini tesis etmeye ve kendimizi bu bölgeye karşı korumaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerden tepki

Trump’ın Suriye’den çekilme kararına Demokrat Parti senatörlerinin yanı sıra kendi partisinden senatörler de tepki gösterdi.

Cumhuriyetçi Parti senatörü Marco Rubio, ABD askerlerinin Suriye’den “hızlı bir şekilde ve tamamen çekilmesinin” hata olacağını belirtirken, yine Trump’ın partisinden Lindsey Graham bu eylemin “IŞİD, Beşar Esad ve Rusya için büyük bir kazanım” olacağını öne sürdü.

ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Bob Corker da gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye’den çekilme kararından önceden haberinin olmadığını, bir açıklama yapmadan önce Savunma Bakanı Jim Mattis ve Dışişleri Mike Pompeo’dan izahat beklediğini söyledi.

Demokrat senatör Tim Kaine de gazetecilere açıklamasında, bu karar alınırken ordunun görüşünün alınıp alınmadığını sorgularken, diğer bir Demokrat senatör Jeanne Shaheen de, “Çok büyük hayal kırıklığına uğradım. Suriye’deyken duyduğum şuydu; IŞİD’e karşı savaş çok iyi gidiyor olsa da, yer altına sızmış IŞİD militanlarının olduğuydu. Bence eğer çekilirsek, onların geri gelmesi için fırsat yaratmış oluruz. Ayrıca İran’a, Rusya’ya ve Esad’a, Amerika açısından iyi olmayacak şekilde etki alanı bırakırız” diye konuştu.

Suriyeli Kürtlerden karara tepki

ABD’nin Suriye’deki askerlerini geri çekeceği yönündeki kararına, bundan doğrudan etkileneceklerini savunan Suriyeli Kürtler de tepki gösterdi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, konuya ilişkin VOA Kürtçe’ye konuşan Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Sözcüsü Emced Osman “Bu karar terörle mücadeleyi etkileyecektir çünkü bu savaş daha uzun süre devam edecek” dedi.

Osman ayrıca, Tayyip Erdoğan’ın bölgeye yönelik yeni askeri hamle yapma hazırlığında olduğuna dikkat çekerek, “Bizim burada tecrübeli bir ordumuz var ve her türlü olasılıkla karşılaşmaya hazır” ifadelerini kullandı.

Körfez ülkelerinde faaliyetlerde bulunan TEV-DEM temsilcisi Şivan Haburi ise Trump’ın Suriye’den çekilme açıklamasının “net olmadığını” belirterek, “Böyle bir şey olursa şiddet sadece Fırat’ın doğusunda değil Suriye’nin tüm kentlerinde yeniden ortaya çıkar” yorumunda bulundu.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’na konuşan TEV-DEM Diplomasi Komitesi Sorumlusu Aldar Halil de Türkiye ya da başka yerden gelebilecek saldırılara karşı koyacaklarını söyledi.

İlgili haberler:

Sendika.Org