ABD’nin kararı sonrası Kürtlerden açıklama: “Dış güçlere hiçbir zaman umut bağlamadık”

“Dış güçlere hiçbir zaman umut bağlamadık” diyen TEV-DEM Diplomasi Komitesi Sorumlusu Aldar Halil, Türkiye ya da başka yerden gelebilecek saldırılara da karşı koyacaklarını belirtti

Trump yönetiminin Suriye’den çekilme kararına ilişkin PYD öncülüğündeki çatı örgütü Demokratik Toplum Hareketi’nden (TEV-DEM) açıklama geldi.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan TEV-DEM Diplomasi Komitesi Sorumlusu Aldar Halil, “Kürtlerin ve Kuzey Suriye halklarının kendi özgüçlerine dayalı mücadelesini en üst düzeye çıkararak, her türlü saldırıya karşı savunmasını gerçekleştirmesi” çağrısı yaptı.

Bölge halkının başından beri “terörist gruplara karşı” mücadele ettiğini belirten Halil, bundan sonra da Türkiye ya da başka yerden gelişebilecek saldırılara karşı “halkın ve savunma güçlerinin kendi özsavunmalarını gerçekleştireceğini” kaydetti.

“Türkiye tüm yolları deniyor”

Tayyip Erdoğan’ın Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik tehditlerini hatırlatan ve bölgenin hassas bir süreçten geçtiğini belirten Aldar Halil, “Türk devleti daha önce IŞİD’e destek vererek Kobanê’ye saldırttı. Yine Efrîn’e işgal saldırılarında bulundu. Türk devleti Kuzey ve Doğu Suriye’deki devrimi boğabilmek için siyasi, diplomatik ve askeri tüm yolları denedi, deniyor” dedi.

“Dış güçlere umut bağlamadık”

Trump yönetiminin Suriye’deki ABD askerlerinin çekileceği yönündeki açıklamalarına değinen Halil, şu ifadeleri kullandı:

Hiçbir zaman dış güçler ile birlikte kendimizi savunacağımızı ya da dış güçlerin destekleriyle devrimi başarıya ulaştıracağımızı söylemedik. Devrimimiz halkların birliği, ortak mücadelesi ve gücüyle devam ediyor. Hiçbir zaman dış güçlere umut bağlamadık. Eğer burada kalacaklarsa halkın menfaatleri doğrultusunda hareket ederiz. Yok eğer çekileceklerse de zaten önemli olan tek husus halkların direniş boyutudur.

Halil son olarak, “Dışarıdaki halkımız Kobanê ve Efrîn’deki direnişe destek olduğu gibi Kuzey ve Doğu Suriye halklarına da destek olmalı ve alanlara akmalıdır. Yine demokratik uluslararası kuruluşlara Kuzey ve Doğu Suriye halklarının yanında durma çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili haberler:

Sendika.Org