“ABD Dışişleri personeli 24 saat, askerleri ise 60-100 gün içinde Suriye’den tahliye edilecek”

Trump’ın Suriye’den çekilme sinyali vermesinin ardından Beyaz Saray’dan “ABD askerlerinin eve dönüş sürecini başlattık” açıklaması geldi. Reuters’e konuşan ABD’li bir yetkili de Dışişleri personelinin 24 saat içerisinde, tüm askerlerin ise 60 ile 100 gün arasında Suriye’den çekileceğini öne sürdü

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Suriye’de olmamızın tek nedeni olan IŞİD’i yendik” demesinin ardından Beyaz Saray’dan konuya ilişkin bir açıklama geldi.

TRUMP: “SURİYE’DE OLMAMIZIN TEK NEDENİ OLAN IŞİD’İ YENDİK”

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “IŞİD’e karşı olan kampanyanın bir sonraki aşamasına geçerken ABD askerlerinin eve dönüş sürecini başlattık. Amerika ve müttefiklerimiz, Amerika’nın çıkarlarını gerekli olan her an savunmak, İslamcılarca toprak, finansman ve desteği durdurmak için tekrardan harekete geçmeye hazır durmaya devam ediyor” denildi.

“Dışişleri personeli 24 saat, askerler 60-100 gün içinde çekilecek”

İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan ABD’li bir yetkili ise tüm Dışişleri Bakanlığı personelinin 24 saat içerisinde Suriye’den tahliye edileceğini söyledi.

ABD’li yetkili, askeri güçlerin IŞİD’e yönelik son operasyonun tamamlanmasıyla birlikte tamamen çekilmeye başlayacağını ve tüm ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesinin 60 ile 100 gün arasında süreceğini belirtti.

Reuters ayrıca, Washington’un Suriye’den asker çekme kararının Trump ile Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinin ertesine denk geldiğine dikkat çekti. Habere göre, ABD’li yetkili, “[Görüşmeyi] Takip eden her şey, bu görüşmede varılan anlaşmanın hayata geçirilmesiydi” dedi.

Bir çekilme açıklaması da Pentagon’dan

Trump ve Beyaz Saray’ın ardından bir çekilme açıklaması da ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) geldi.

Pentagon Sözcüsü Dana White, Twitter’dan “Koalisyon, IŞİD’in kontrolündeki toprakları özgürleştirdi ancak IŞİD’e karşı yürütülen kampanya bitmedi. IŞİD karşıtı kampanyanın yeni aşamasına geçerken Suriye’den askerlerimizin eve dönüş sürecini başlattık” paylaşımında bulundu.

Kuvvet koruma ve operasyonların güvenliği için daha fazla detay vermeyeceğini belirten White “Her nerede faaliyet gösterirse göstersin IŞİD’i yenmek üzere ortak ve müttefiklerimizle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org