AB, İngiltere’nin anlaşmasız çıkışı halinde alınacak önlemleri açıkladı

İngiltere’de AB’den anlaşmasız çıkış olasılığının güçlenmesi üzerine Avrupa Komisyonu, anlaşma olmaması halinde alınacak geçici önlemleri açıkladı

AB temsilcileri ve İngiltere hükümeti tarafından belirlenen Brexit anlaşması İngiltere Parlamentosu’nda sert tartışmalara sahne olurken, anlaşmanın reddi olasılığı AB cephesini de harekete geçirdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Avrupa Komisyonu, İngiltere’nin AB’den anlaşmasız ayrılması durumunda alacağı geçici ve olağandışı önlemleri 14 maddelik bir belge ile açıkladı.

Avrupa Komisyonu’nun müzakereler sırasında vatandaşlarının durumunu her zaman öncelikli tuttuğu ve İngiltere’nin çıkarları doğrultusunda hareket edilmeyeceği vurgusu yapılan belgeye göre;

  • AB ülkeleri İngiltere vatandaşlarının oturum hakları ve sosyal güvence de dahil olmak üzere temel haklarını saklı tutacak.
  • Finansal hizmetler AB ile eşdeğer bir biçimde 1-2 yıl boyunca devam ettirilebilecek.
  • İngiliz havayollarının AB’ye giriş ve çıkış yapan uçuşları devam edebilecek ancak AB sınırları içindeki uçuşlarını sürdüremeyecek.
  • 140 bin şirkete yeni koşullar için eylem planı hazırlaması çağrısı yapılacak.

Belgede alınacak önlemlerin belirlenmesine önümüzdeki günlerde devam edileceği ve belgenin genişletileceği de ifade edildi.

Ne olmuştu?

İngiltere’de 23 Haziran 2016’da AB’den ayrılmanın oylandığı referandumda katılımın %72’de kalmasının da etkisiyle ayrılma oyları %52’yi bulmuş, birlikte kalma yanlılarının oyları ise %48’de kalmıştı. Oylama sonucu ile birlikte AB’de “parçalanma” endişesi su yüzüne çıkmış, İngiltere’de ise birlikten yana olan dönemin başbakanı David Cameron istifa etmişti.

13 Temmuz 2016’da önce Muhafazakar Parti’nin, ardından da hükümetin başına geçen Theresa May ise hızla Brexit sürecini başlatmıştı. Yaklaşık iki yıl süren Brexit ve Brexit sonrası koşulları üzerine görüşmeler geçtiğimiz ay nihayete etmiş, anlaşma 25 Kasım’da Avrupa Konseyi’nin onayından geçmiş ve son olarak gözler İngiltere Parlamentosu’na çevrilmişti.

Theresa May’in görüşmeler sırasında hükümetin topyekun halde anlaşmanın arkasında olduğunu söylemesi üzerine iki bakan, May’i yalanlayarak ve uzlaşı varmış görüntüsü vermekle suçlayarak görevlerinden istifa etmişti. May “Ya benim anlaşmam kabul edilir ya AB’den anlaşmasız olarak ayrılırız ya da Brexit’in gerçekleşmemesi riski doğar” resti çekmesine karşın tepkileri dindirememiş ve Muhafazakar Parti’nin önemli bir bölümü May’e cephe açmıştı.

Brexit anlaşması görüşmelerinin ilk gününde Muhafazakar Partili vekiller önce “Brexit sürecinde ipler hükümette değil parlamentoda olsun” diye özetlenebilecek bir önergeyi kabul ettirmiş, ardından da May hakkında güvensizlik oylaması istemişti. May güvensizlik oylamasından başarıyla çıksa da süreci yönetmedeki başarısızlığını kabul ederek önümüzdeki genel seçimde partinin başında olmayacağını açıklamıştı.

İlgili haberler:

Sendika.Org