İtalya’dan AB’nin bütçe yaptırımına yanıt: Para bizim, nasıl kullanacağımıza da biz karar veririz

AB Komisyonu 2019 bütçesini hazırlarken “yüksek kamu borcunu düşürmek için önlem almadığı” gerekçesiyle İtalya’ya cezai yaptırım süreci başlattı. Hükümet ortağı aşırı sağcı Lig Partisi lideri Salvini ise “İtalyanların parasını nasıl harcayacağına sadece İtalyanlar karar verebilir” diye çıkıştı

AB Komisyonu’nun 2019 bütçe taslağında “aşırı yüksek kamu borcunu düşürmeye yönelik etkin önlem alınmadığı” gerekçesiyle İtalya’ya yönelik cezai yaptırım süreci başlatması kararına Roma’dan “geri adım atmama” karşılığı geldi.

Saputnik İtalya devlet televizyonu Rai 1’e konuşan hükümet ortağı aşırı sağ Lig Partisi’nin lideri, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, “Geri adım atmıyoruz çünkü ekonomik manevrada koyduğumuz paralar sağlıkla ilgili ve sağlık hakkında dokunulamaz. Para İtalyanların parası ve bu parayı nasıl harcayacağımıza sadece İtalyanlar karar verebilir” dedi.

Salvini’nin kamu bütçesini kısmamak karşılığında sürdüğü öneri ise devlete ait taşınmazların satışı oldu: “Olağanüstü güzel ve şu anda boş olan yüzlerce bina var. Bu binalar çürümeye başlamış durumda ve bunları piyasaya sürmeliyiz.”

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ise 24 Kasım Cumartesi akşamı Brüksel’de bir araya gelecek İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ise daha ılımlı bir mesaj vermeye çabaladı. “AB’ye karşı hiçbir başkaldırma yok. Ortak bir hedefimiz var. Kamu borcunu düşürmeye çalışıyoruz” diyen Conte, buna karşın yaptırım sürecine tepki gösterdi, İtalyanların çıkarlarının her şeyin üzerinde olduğunu kaydetti.

AB kuralları gereği üye ülkelerin bütçe açıklarının gayri safi yurt içi hasılarının (GSYİH) %3’ünün, kamu borçlarının da GSYİH’lerinin %60’ının altında olması gerekiyor. İtalya’nın kamu borcu mevcut durumda GSYİH’sinin %130’una denk geliyor.

Sendika.Org, Sputnik Türkiye