Eylemlerinde insansız hava aracı kullanmaya başlayan PKK, Şemdinli’deki patlamayı da üstlendi

TSK’nin operasyonlarına karşı PKK de eylemlerini tırmandırıyor. Şırnak’ta pek çok noktaya patlayıcı yerleştirilmiş insansız hava araçları ile saldırılar düzenleyen PKK, Şemdinli’de 7 askerin yaşamını yitirdiği patlamayı da üstlendi

AKP’nin iç siyasetteki sıkışıklıklarını aşmak için sıkı sıkıya sarıldığı savaş politikaları can almaya devam ediyor. Son olarak bugün Şırnak’ta Gabar Dağı’nda yola döşenen patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 asker yaşamını yitirdi, 5 asker de yaralandı.

TSK’nin operasyonlarına karşı PKK de eylemlerini tırmandırıyor. Şırnak’ta pek çok noktaya patlayıcı yerleştirilmiş insansız hava araçları ile saldırılar düzenleyen PKK, Şemdinli’de 7 askerin yaşamını yitirdiği patlamayı da üstlendi. TSK patlamanın arızalı mühimmattan kaynaklandığını açıklamıştı.

Şırnak’ta insansız hava araçları ile saldırı

ANF’de yer alan habere göre PKK’nin silahlı kanadı HPG, 9-10 Kasım günlerinde Hakkari ve Şırnak’ta 6 ayrı askeri üs alanını ve Şırnak Valiliği’ni “yeni bir taktik ve teknik” kullanarak vurduğunu açıkladı.

PKK açıklamasında, Şemdinli’ye bağlı Ortaklar Köyü Süngü Tepesi, Hakkari Dağ Komando Tugayı, Şırnak 23. Tümen Komutanlığı Merkez Alanı, Cizre Tank Taburu, Silopi Hacılar Askeri Toplanma Alanı ile Silopi’ye bağlı Şehit Mesut Sınır Karakolu’nun ve 10 Kasım törenleri esnasında da Şırnak Valiliği’nin önünün hedef alındığı belirtildi.

Yeni Şafak’ta yer alan ayrıntılı haberde ise 8 ayrı noktanın patlayıcı monte edilmiş insansız hava araçlarıyla hedef alındığı ancak bu saldırılarda sinyal kesicilerin kullanılması ve insansız hava araçlarının vurulması sonucu can kaybı yaşanmadığı belirtildi.

Arızalı mühimmat mı, PKK saldırısı mı?

Öte yandan PKK’nin üstlendiği saldırılardan biri de 9 Kasım’da Şemdinli’ye bağlı Ortaklar Köyü’nde yaşanan ve 7 askerin ölümü, 25’inin de yaralanması ile sonuçlanan patlama. Resmi açıklamalarda bu patlamanın arızalı mühimmat nedeniyle yaşandığı belirtilmişti. PKK ise bunun kendi eylemi olduğunu savunuyor.

Sendika.Org