“Euromaidan”dan beş yıl sonra Ukrayna: Onurlar içinde donmak – Reinhard Lauterbach

IMF dayattığı politikaların Ukrayna’da nelere sebep olduğunun farkında. Ülkenin kişi başına düşen gelir açısından Avrupa’da son sıraya düştüğünü içeren bir istatistik yayımladı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko Zhitomir’e bir asker ziyareti sırasında milli marşı söylüyor (21.11.2018). Fotoğraf: Gleb Garanich / Reuters.

Genellikle Ukrayna’da, ısıtma sezonu Ekim ayı ortasında başlar. Şimdi bir ay daha da geç başlıyor. Ülkenin bazı bölgelerinde merkezi ısıtma sistemleri bugün (23 Kasım) çalışmadı. Örneğin demir madenciliği ile tanınan 300 bin nüfuslu Krivij Rig (Krivoy Rog) kasabasında veya Cherkassi bölgesindeki Smila’da 70 bin kişinin evlerinde hala donup kaldığı ve benzeri bölgelerde. Okullar ve anaokulları ısıtılamağı için kapalı.

Isıtma olmamasının nedeni şu: Devlet gaz tekeli Naftogaz, borçların�� ödemeyen belediyelere ısıtma tesisleri için gerekli doğalgazı vermeyi kesti. Hatta Başkentte Kiev’in büyük yerleşim semti Darnizja, Güney Afrika kömürünün Odessa Limanı’ndan boşaltılması ve 500 kilometrelik bir mesafeye Kiev‘e nakledilmesini bekliyor. Aksi takdirde merkezi ısı dağıtma tesisindeki ateş sönecek.

Zorunlu donma ile Kiev hükümeti de kendi halkına sanki ibret dersi vermek istiyor. Doğalgaz kısa bir süre önce zamlanmıştı ve doğalgaz fiyatları bu yıl içinde yüzde 23,6 oranında artmıştı. Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) yeni bir kredi dilimi alabilmek için, fiyatları yüzde 60 yükseltme şartına kısmen uyuldu ve enerji tarifeleri IMF’nin istediğinin yarısı oranında yükseltildi. 1,9 milyar ABD doları olan bu kredi ülkelerinde titreyen Ukraynalılar için devede kulak olur. Ülkeyi iflastan korumak için, bu krediler eski yükümlülükler (borçlar) yeniden yapılandırılarak parça parça kullanılıyor.

IMF dayattığı politikaların Ukrayna’da nelere sebep olduğunun farkında. Ülkenin kişi başına düşen gelir açısından Avrupa’da son sıraya düştüğünü içeren bir istatistik yayımladı. Komşusu Moldova’da bile şu anda kişi başına düşen yıllık gelir 3 bin 200 ABD dolar; Ukrayna’da ise 2 bin 900 ABD dolar.

Ukrayna için sorun ülkenin sadece sanayi ürünleri için satış pazarlarını büyük ölçüde kaybetmiş olması değil. Çünkü bunlar Rusya ile işbirliği içerisinde üretiliyordu. Şimdi o da yok artık. Ayrıca bu aralar Ukrayna kişi başına düşen geliri yükseltecek insanları da kaybediyor.

Ukraynalı göçmenlerin sefil durumu Polonya’da sır olmasa bile işçilerin göçü devam ediyor. Resmi işgücü sıkıntısına rağmen hala Ukraynalılar taşeron işverenler tarafından ücretlerini tam olarak alamadan çalıştırılıyor, küflü bodrumlarda barındırılıyor ve herhangi bir direnişte dayak ile tehdit ediliyorlar. Bir yıl içinde planlandığı gibi, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’nın, Ukraynalılar için işgücü piyasalarını da açan yeni göçmenlik yasalarını yürürlüğe koyması ile Ukrayna’nın göçü daha da büyük boyutlara ulaşabilir.

Euromaidan kendisini “bir onur devrimi” olarak adlandırdı. Sonuçta elde ücrete bağımlı insanın onuru ile hiçbir şey satın alamayacağı şeklindeki eski bir Marksist öğretinin illüstrasyonu kaldı. En güzeli de onurun dokunulmaz olması. Bazen başka her şeye dokunabilirsiniz.

23 Kasım 2018

[Junge Welt’teki Almanca orijinalinden Saffet Soylu tarafından Sendika.Org için çevrilmiştir]