Caferi: “Türkiye, Halep’teki kimyasal saldırıda teröristlere destek verdi”

Caferi “Türkiye, terör örgütleri aracılığıyla Halep’te kimyasal silah kullandı” dedi ve Halep’te olanların gerginliği tırmandırmasının yanı sıra Soçi’de varılan anlaşmaların uygulanmadığını gösterdiğini kaydetti

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Suriye’deki krizin çözümüne yardım etmek istiyorsa Türkiye’nin ülkedeki güçlerini çekmesi gerektiğini söyledi.

Astana’daki Suriye görüşmelerinde konuşan Caferi “Türkiye, hafif silahlarla polislik görevini yerine getirmek yerine, Suriye’nin kuzeyindeki kente asker ve ağır teçhizat gönderdi. Suriye’nin kentlerinde Türk bayrakları asılıyor. Türkiye’nin eylemlerinin açıkça saldırganlık olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Caferi, İdlip’teki durumun Türkiye yüzünden kötüye gittiğini, Türkiye’nin burada sorumluluklarını yerine getirmediğini ifade etti.

Caferi, diplomatik yollarla Türkiye’nin ülkedeki güçlerini çekmesi sağlanamazsa Şam’ın başka şekilde hareket etmeye başlayacağını vurguladı.

Türkiye’nin Soçi’de varılan anlaşma uyarınca İdlip’teki teröristleri çıkarmaya yönelik sorumluluklarını yerine getirmediğini vurgulayan Caferi “Bu nedenle İdlip’teki teröristler ihlaller gerçekleştirdi. Olanlar Türkiye’ye yönelik güveni azalttı” dedi.

“Türkiye, Halep’teki kimyasal saldırıda teröristlere destek verdi”

“Türkiye’nin şimdi güçlerini 20 kilometre geri çekmek için şansı var” diyen Caferi, Halep’te teröristler tarafından kimyasal silahlarla yapılan saldırının başta Türkiye olmak üzere yabancı güçler tarafından desteklendiğini ifade etti.

Caferi “Teröristler kendilerini kontrol edenler tarafından yeşil ışık verilmese kimyasal silah kullanamazdı. Onlara kimyasal silahı kimin verdiğini biliyoruz. Başta Türkleri kast ediyoruz” dedi.

Caferi “Türkiye, terör örgütleri aracılığıyla Halep’te kimyasal silah kullandı” dedi ve Halep’te olanların gerginliği tırmandırmasının yanı sıra Soçi’de varılan anlaşmaların uygulanmadığını gösterdiğini kaydetti.

Caferi, “Türkiye’nin Soçi’deki anlaşma uyarınca belirlenen bölgelerde 12 kontrol noktası kurması ve hafif silah kullanması gerekiyordu. Ancak bunun yerine Suriye’ye 11 bin silahlı kişi gönderildi Türk askerleri bugün ülkenin birçok kentinde yer alıyor. Bunlar polislik görevi yapmıyor, ağır silahları ve helikopterleri var” dedi.

“Türkiye, Suriye’ye gerçekten yardım etmek istiyorsa, tüm güçlerini çekmeli. Öncelikle de topraklarımıza gayrimeşru şekilde giren güçlerini…” ifadelerini kullanan Caferi, ülkenin bazı bölgelerindeki ABD ve Fransız güçlerinin çekilmesi gerektiğini de vurguladı.

Caferi, Batı’nın Şam’a karşı yaptırımları kaldırarak göçmenlerin dönmesine yardım edebileceğini de ekledi.

Putin’in özel temsilcisi: Türkiye çekileceği konusunda Rusya’ya güvence verdi

Rusya lideri Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye’nin, askeri güçlerinin İdlip’te geçici olarak bulunduğu ve buradaki durum istikrar kazanınca güçlerini geri çekeceği konusunda Rusya’ya güvence verdiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev, Suriye’nin İdlib bölgesindeki Türk güçlerine ilişkin bir soru karşısında, “Türkiye Astana sürecinin garantör ülkelerinden biri olarak Suriye’nin toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığı prensiplerine bağlılığını koruyor. Ayrıca bizi, Suriye topraklarında bulunan Türk güçlerinin burada geçici olarak bulunduğu ve bir işgalin söz konusu olmadığı ve bu topraklarla ilgili planları olmadığı konusunda temin ediyor” dedi.

Lavrentyev şöyle devam etti: “Bu açıdan biz her şeye rağmen onların (Türklerin) sağduyularına güveniyor ve durum istikrar kazanınca tüm güçlerini Suriye topraklarından çekeceklerine dair verdikleri sözleri yerine getireceklerini umuyoruz.”

“Suriye ordusu ve Türk güçler arasında sıcak çatışma yaşanır mı?”

Bu arada Lavrentyev, Suriye ordusu ve Türk güçleri arasında Suriye topraklarında sıcak çatışma yaşanmasını ihtimal dahilinde görmediklerini belirtti: “Hayır, iki ülke arasında böyle bir çatışmanın mümkün olduğunu düşünmüyorum. Zira bunun için gereken ön koşullar yok.”

Kaynak: Sputnik Türkiye