Brexit’te ‘ilişkilerin sonrası’ için de taslak çıktı: Gözler AB Zirvesi ve İngiltere Parlamentosu’nda

AB ile İngiltere arasındaki Brexit sürecinde ilişkilerin sonrasına yönelik taslak metinde de uzlaşıldı. Taslak metinde geniş çaplı ekonomik işbirliği vurgusu yapılırken Cebelitarık krizinde ise çözüm çıkmadı. Metin pazar günü AB Zirvesi’nde kabul edilirse, gözler çok fazla karşı çıkışın olduğu bilinen İngiltere Parlamentosu’na çevrilecek

AB ile İngiltere, uzun süren Brexit görüşmelerini geçtiğimiz hafta nihayete erdirmiş ve anlaşmaya karşılıklı imzaları atmıştı. Brexit anlaşması, iktidardaki Muhafazakar Parti’de ise krize yol açmış, Başbakan Theresa May kabinesini ikna ettiğini söylerken iki bakan “ortak karar” vurgusuna itiraz ederek istifa etmişti.

BREXİT İNGİLTERE’DE SİYASİ KRİZE YOL AÇTI: SÜREÇ NASIL DEVAM EDECEK?

AB ve İngiltere, Brexit anlaşmasının ardından Brexit sonrası ilişkilerin geleceğine yönelik siyasi bir metnin taslağında da uzlaştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Brüksel dönüşü kısa bir açıklama yapan May, anlaşmaların İngiltere için en doğrusu olduğunu savundu.

AB Konseyi’nden yapılan açıklamada da ticaret, güvenlik ve diğer alanlarda ilişkilerin devamlılığına ilişkin bir ilke anlaşmasına varıldığı belirtildi.

Adalet Divanı ve Cebelitarık konuları krize gebe

Taslak metinde tarafların gelecekte eşit şartlarda ve geniş çaplı bir ekonomik ortaklık kurmalarından söz edildi. 26 sayfalık metinde şu taahhütler yer aldı:

  • İngiltere’de serbest dolaşımın sona ereceğine dair belirgin bir atıf.
  • Teknolojik imkanların, Kuzey İrlanda’da fiziki sınırın oluşmasını engellemeyi amaçlayan garantilerin devreye sokulmasına ihtiyaç duyulmayacak şekilde kullanılması.
  • AB hukukunun yorumu konusunda Avrupa Adalet Divanı’nın rolünün sürmesi.

Avrupa Adalet Divanı ile ilgili madenin İngiltere’de Brexit yanlılarının tepkisini çekebileceği belirtildi.

İspanya’nın çok hassas olduğu Cebelitarık Boğazı’nın statüsü konusunda da henüz bir anlaşmaya varılmış değil.

AB’den sonra gözler İngiltere Parlamentosu’nda

Taslak, AB üyelerinin Brüksel’deki daimi temsilcilerine sunuldu.

25 Kasım Pazar günkü AB Zirvesi’nde taslak metnin onaylanması halinde gözler İngiltere’ye, taslak metnin parlamentodaki görüşmelerine çevrilecek.

İngiltere Parlamentosu’nda şu ana kadar görüş bildiren milletvekillerinin çoğu anlaşmaya karşı çıkmıştı.

Sendika.Org