Bakanlığın dağıttığı fen bilgisi kitabında vahim hata

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018-2019 eğitim öğretim yılı için ücretsiz olarak dağıttığı bir fen bilgisi kitabında elementler yanlış sınıflandırıldı. Bilimsel Laik Eğitim Hareketi bu vahim hatanın öğrencileri olumsuz etkileyeceğini belirterek bakanlığa çağrı yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018-2019 eğitim öğretim yılı için ücretsiz olarak dağıttığı ders kitaplarından Tutku Yayıncılığa ait 8. Sınıf Fen Bilgisi kitabında vahim bir hata yer alıyor.

Madde ve Endüstri ünitesi “Periyodik Tablo” konusunda elementler yanlış sınıflandırılmış. Kitap bu hata ile sınava hazırlanan öğrencileri olumsuz etkileyecek yanlış bilgiler içeriyor.

Metaller ametaller ve soygazlar olmaz üzere üç grupta sınıflandırılan elementlerden soygazlar grubu konu başlığında “Ametallerden 8A grubunda yer alanlar soygaz olarak adlandırılmıştır” ifadesi yer alıyor. Oysaki soygazlar ametallerden tamamen ayrı özellikleri olan kararlı yapılar olduğu için aynı grupta incelenmiyorlar.

Renklendirmeler de hatalı

Periyodik tabloda elementlerin özelliklerine göre farklı renklerde gösterilmesi gerekiyor. Ancak 95. sayfadaki periyodik tabloda renklendirme konusunda da hata olduğu görülüyor. Tablonun en sağında yer alan 8A grubu elementleri sol yanlarında yer alan elementler ile aynı renklendirilmiş.

Ametallerden O (oksijen), H (hidrojen), Cl (klor) gibi elementler kendi içlerinde ya da diğer elementlerle birleşerek O3 (ozon), H2O (su) gibi moleküller oluşturabiliyor.

Ancak uçan balonlarda kullanılan helyum gazı (He) gibi ya da neon ışıklarına adını veren (Ne) gibi soygazların hiçbir zaman bileşikler yapmayan doğada tek başlarına bulunan elementler olduğu biliniyor.

Bakan’a çağrı

Kitaptaki hataya dikkat çeken Bilimsel Laik Eğitim Hareketi, “Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı geçmişi olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bakan olduğu günden bu yana bilimsel eğitim hakkında belirttiği hassasiyetlerle bu hatayı gözden geçirmesi gerekmektedir. Bu yıl bu bilgiyle sınava girecek bir çocuğun geleceği söz konusudur. Derhal gereği yapılmalıdır” dedi.

Sendika.Org