Avrupa Birliği ülkeleri Brexit anlaşmasını kabul etti

Yaklaşık 1,5 yıl süren, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılışı, yani Brexit birliğe üye ülkelerin tamamı tarafından kabul edildi

Haziran 2016’da yapılan referandumun ardından İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması, yani Brexit süreci başlamıştı. Brexit anlaşmasının oylanacağı zirveye günler kala İspanya, İngiltere ile uzun yıllardır siyasi krize neden olan Cebelitarık Boğazı’na ilişkin anlaşma sağlanmadığı takdirde anlaşmayı veto edeceğini duyurmuştu. İngiltere ve Belçika’nın Cebelitarık Boğazı konusunda mutabakata varmasıyla birlikte 17 ay süren müzakereler 27 AB ülkesi tarafından onaylandı.

Euronews’te yer alan habere göre, Avrupa Birliği Konseyi’nde gerçekleşen olağanüstü zirvede üye ülkeler biri AB ülkeleri için bağlayıcı olan İngiltere’nin AB’den ayrılma koşullarını belirleyen 585 sayfalık Brexit anlaşması, diğeri ise Belçika ile İngiltere arasında gelecekte ilişkinin geleceğini belirleyen 26 sayfalık siyasi deklarasyona onay verdi. Siyasi deklarasyonun AB ülkeleri için herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Bundan sonra süreç nasıl işleyecek?

Brexit 29 Mart 2019’da gerçekleşecek ve ardından 21 aylık geçiş süreci yaşanacak. İngiltere 2020 sonuna kadar AB kurallarına ve Avrupa Adalet Divanı yargısına bağlı kalacak. İngiltere, Avrupa Parlamentosu seçimlerine az bir süre kala AB’den ayrılacak. Brexit’in Avrupa Parlamentosu ve İngiltere Parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor. İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit’in 25 Aralık 2018’de İngiltere Parlamentosu’nda oylanacağını belirterek “Eğer anlaşma kabul edilmezse bizi büyük bir belirsizlik bekliyor” dedi. May, ikinci bir referandumu desteklemediğini belirterek “Parlamento üyelerinin referandum sonuçlarına saygı duymasını bekliyorum” dedi.

Sendika.Org