ABD’nin İran yaptırımları: Türkiye dahil 8 ülke “geçici olarak” muaf tutulacak

ABD, İran’a karşı yürürlüğe koyduğu ikinci aşama yaptırımlardan Türkiye dahil 8 ülkenin “geçici olarak” muaf tutulacağını duyurdu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin İran’a karşı yürürlüğe koyulan ikinci aşama yaptırımlar konusunda bugün (5 Kasım) Washington’da kameraların karşısına geçti. ABD yaptırımlarının ikinci aşaması, İran’ın bankacılık, enerji ve nakliye sektörünü hedef alıyor.

İran’dan petrol alan 8 ülkeye “geçici olarak” ayrıcalık tanındığını açıklayan Mike Pompeo, bu ülkelerin Türkiye, Çin, Hindistan, Yunanistan, Güney Kore, Japonya, Tayvan ve İtalya olduğunu söyledi.

Buna göre, söz konusu 8 ülke İran’dan petrol alımına devam edecekler.

Trump yönetimi altında İran bir daha nükleer silah geliştirme kapasitesine sahip olmayacak” diyen Pompeo ise açıklanan yaptırımların İran ekonomisine ciddi bir şekilde zarar vermesinin beklendiğini söyledi.

Pompeo, şimdiye dek 20 ülkenin İran’dan petrol ithalatını kestiğini, İran’ın günlük petrol ihracatının 1 milyon varil azaldığını belirtti.

İran bölgeye istikrarsızlık getiren bir güç” diyen Pompeo, İran’la yeni bir anlaşmanın mümkün olmasını umduklarını da kaydetti.

50 banka ve iştirakleri yaptırım listesinde

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise ABD’nin İran ile 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan tamamen çekildiği, Pazartesi güün itibarıyla Tahran’a baskı yapmak amacıyla İran’ın petrol, bankacılık ve ulaştırma sektörlerine yönelik yaptırımların yeniden uygulamaya konduğu belirtildi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 50 İran bankası ve iştiraklerine, 200’den fazla kişiye ve Tahran’ın ulusal havayolu şirketine yaptırım uygulanacağını söyledi.

İran Atom Enerji Kurumu ve 23 iştiraki ile bu kurumla bağlantılı olan kişiler de yaptırım listesinde.

SWIFT, İran bankalarının mesajlaşma sistemine erişimini kesti

Öte yandan, Belçika merkezli uluslararası para transfer sistemi SWIFT ise küresel finansal sistemin istikrarı ve bütünlüğü için bazı İran bankalarının mesajlaşma sistemine erişimini kesti.

Ancak açıklamada ABD yaptırımlarına değinilmedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün yaptığı açıklamada İran’ın petrol satmaya devam edeceğini ve böylece yaptırımları deleceğini söylemişti. Ruhani, “ABD ülkemize ekonomik savaş açtı” demişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise yaptırımların tekrar devreye girmesini “tarihi bir gelişme” olarak nitelendirdi.

Sendika.Org, Amerika’nın Sesi, BBC Türkçe