ABD’de gündem yargı krizi: Trump yargıçları hedef aldı, Anayasa Mahkemesi’nden yanıt geldi

ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmenlerin sığınma başvurusunda bulunmasını engelleyen politikasının aleyhinde karara imza atan yargıcı hedef almasına yanıt Anayasa Mahkemesi başkanından geldi. Roberts “Bizde Clinton, Bush, Obama, Trump yargıcı yoktur. Görevlerine bağlı yargıçlar vardır” dedi. Trump ise “Keşke bağımsız olsaydınız” yanıtı verdi

ABD’de Başkan Donald Trump ile yargı arasındaki tartışma yeniden alevlendi. Amerika’nın Sesi’nin haberine göre; göçmenlerin sığınma başvurusunda bulunmasını engelleyen politikasının aleyhinde bir karara imza atan yargıç için “Obama yargıcı” diyen Trump’a yanıt doğrudan Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts’ten geldi.

“Bizde Clinton yargıcı, Bush yargıcı, Obama yargıcı ya da Trump yargıcı diye bir şey yoktur. Bizde önlerine gelen kişilere eşit hak sağlamak için ellerinden gelen çabayı gösteren ve görevlerine bağlı yargıçlar vardır” diyen Roberts, istisnasız herkesi yargı bağımsızlığına saygı duymaya davet etti.

Trump ısrarcı: “Keşke bağımsız olsaydınız”

Trump ise söyleminde geri adım atmadı ve Anayasa Mahkemesi’ne Twitter hesabından verdiği yanıtta “Obama yargıçları” konusunda ısrarcı olduğunu söyledi. Sınır ve güvenlik konusundaki dosyaların yürütülüşü ve itirazlarının reddedilişini güvensizlik olarak niteleyen Trump, “Temyiz mahkemesi gerçekten bağımsız olsaydı harika olurdu” dedi.

Trump, Meksika’dan sınıra doğru gelen göçmen kervanı için de tehditkar üslubunu sürdürdü: “Karavanda bir sürü suçlu var. Onları durduracağız. Yakalayıp gözaltına alacağız. Vatandaşlarımızın güvenliği hakkında hiçbir şey bilmeyen insanların yargı aktivizmi ülkemizi büyük bir tehlikeye atıyor. Hiç iyi değil.”

ABD’de Anayasa Mahkemesi başkanının bu düzeyde bir açıklama yapması alışıldık değil. Pek çok hukukçu, uzun bir zamandır ısrarla sessizliğini koruyan Roberts’in bu açıklamasının “Çizgiyi aşan Trump’a sert bir uyarı” anlamına geldiğini söylüyor.

Obamacare’den bugüne Trump yargı ile hep gerilimli

Trump ile yargı arasındaki gerilim uzun bir geçmişe sahip. Roberts, Barack Obama döneminde “Obamacare” olarak bilinen sağlık sigortası uygulamasını onayladığında Trump “Amerikalıları Anayasa Mahkemesi’nden nefret ettirdiği için John Roberts’i tebrik ediyorum” demişti.

İkili arasındaki gerilim, Trump’ın başkan seçilmesinin ardından Roberts’in huzurunda ettiği yeminde de dikkati çekmişti.

Göreve başladıktan sonra yargıyı gözüne kestiren Trump, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato’nun desteğiyle cinsel taciz iddialarının gölgesinde Anayasa Mahkemesi üyeliği onaylanan yargıç Brett Kavanaugh dahil olmak üzere Anayasa Mahkemesi’ndeki muhafazakar yargıç dengesini değiştirecek şekilde peş peşe atamalar yapmıştı.

Trump, Meksika’dan ABD’ye geçiş yapan göçmenlerin sığınma başvurusunda bulunmalarını engelleyen kararın aleyhinde bir karara imza atan San Francisco merkezli 9. Temyiz Mahkemesi’nin yargıcı Jon Tigar için de “Adaletsiz ve utanç verici. Obama’nın yargıcının aldığı karar. Size söyleyeyim, artık böyle olmayacak” demişti.

Sendika.Org