Üniversite Kadın Meclisleri tacizin yaşandığı okul önünde eylemdeydi

Üniversite Kadın Meclisleri, Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde yaşanan cinsel istismara tepki göstermek için okul önünde bir araya geldi. Kadınlar, “Hiçbir kadının yalnız yürümesine müsaade etmeyeceğiz” dedi

Geçtiğimiz sene Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nden (KMAL) mezun olan ve bu sene üniversiteye başlayan Eylül isimli kadın öğrenci lisedeki coğrafya öğretmenin tacizlerini okul idaresine şikayet etmiş, devamında yürütülen soruşturmadan sonuç alamayınca olayı mahkemeye taşımış ve yaşadıklarını bianet’e anlatmıştı.

Haberin ardından lisenin öğrencileri boykot düzenlerken Üniversiteli Kadın Meclisleri de okulun önünde eylem düzenledi.Açıklamada, “Asla yalnız yürümeyeceksin taciz var ses çıkar” pankartının açıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, eylemde, sık sık “Asla yalnız yürümeyeceksin” ve “ Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganları atıldı. Okul öğrencilerinin de katıldığı eylemde Üniversite Kadın Meclisleri Üyesi Dilara Gevrek kısa bir konuşma yaptı.

“Konunun yakından takipçisiyiz”

Gevrek, öğretmenin hala görevde olup olmadığını ve ne yaptığını merak ettiklerini söyledi. Öğrencilerin haklı mücadelesine destek vermek için bir araya geldiklerini belirten Gevrek, “Biz hiçbir kadının yalnız yürümesine müsaade etmeyeceğiz. Tacize uğrayan kadınlar şikâyetçi olun. Asla yalnız değilsiniz” dedi. Gevrek, ayrıca kadınlar olarak konunun ve davanın yakından takipçisi olacaklarını belirtti.

Öte yandan dünden bu yana öğrenciler tarafından protesto edilen öğretmen okula gelmezken, öğrencilere bilgi veren Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi idaresi tacizle suçlanan öğretmenin açığa alındığını ve mahkemeye kadar da gelmeyeceğini açıkladı.

Davanın ilk duruşması ise 20 Kasım’da görülecek.


Sendika.Org