Ankara Üniversitesi’nde kadınlara kapalı etkinlik protesto edildi: Osman Atalay hocamız olamaz

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlilerinden Osman Atalay, Kardeşlik ve Birlik Derneği’nin düzenlediği yalnızca erkeklerin katılabileceği belirtilen bir panelde konuşmacı olarak yer aldı. Kürsüden seslenen Üniversiteli Kadın Kolektifi (ÜKK) “Osman Atalay bizim hocamız olamaz” dedi 

Ankara Ünivesitesi Hukuk Fakültesi’nde 4 Ekim’de gerici Kardeşlik ve Birlik Vakfı tarafından “Genç Hukukçuların Vasıfları” adlı bir panel düzenlendi. Panelde Yargıtay üyesi ve Hukuk Fakültesi’nde infaz hukuku dersi veren Osman Atalay konuşmacı olarak yer aldı. Etkinliğe ise kadın öğrencilerin katılması ise yasaktı. Etkinliğin sosyal medya gruplarında paylaşılmasının ardından kadın öğrencilerin tepkisi üzerine “hanımlar”a yönelik de benzer etkinlikler düzenleneceği ve hatta “hanımlar”ın aşure etkinliğine katılabileceği yönünde yorumlar yapıldı.

Üniversiteli Kadın Kolektifi bunun üzerine açıklama yayımlamış, açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

Üniversitelerde laik ve bilimsel bilgi üretilmesi gerekirken, gerici ve cinsiyetçi etkinliklere katılarak hukukun sadece erkeklerin konuşup tartışabileceği bir alan olarak görülmesini meşrulaştıran Osman Atalay bizim hocamız olamaz! Kadınları üniversitedeki bilgi üretim alanlarından soyutlayarak gerici ve cinsiyetçi bir şekilde aşure etkinliğine gitmesini söyleyenlere karşı feminist laikliği savunmaya, bilimi üretmekten vazgeçmeyeceğimizi buradan bir daha söylüyoruz!

Bugün (8 Ekim) ise ÜKK, Hukuk Fakültesi’nin de izniyle düzenlenen gerici-cinsiyetçi etkinliğe karşı kürsüden seslenerek “Osman Atalay bizim hocamız olamaz” dedi.

Sendika.Org/ Ankara