Her şey üç saatte değişti: MHP çark etti, Emeklilikte Yaş Düzenlemesi reddedildi

MHP, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarına ilişkin araştırma önergesine önce destek verdi, üç saat sonra Emeklilikte Yaşa Takılanlar Araştırma Komisyonu’nun kurulup kurulmayacağına ilişkin yapılan oylamada ise çark ederek AKP’yle birlikte ret oyu kullandı

TBMM Genel Kurulu’nda, İyi Parti’nin emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin grup önerisi, MHP’nin de muhalefet partilerine destek vermesiyle kabul edilmişti.

Ancak üç saat sonra Emeklilikte Yaşa Takılanlar Araştırma Komisyonu’nun kurulup kurulmayacağına ilişkin yapılan oylamada çark eden MHP, AKP’yle birlikte ret oyu kullandı. Böyle öneri kabul edilmemiş oldu.

Oylama esnasında çekilen fotoğraftaki MHP vekillerin haliyse dikkat çekti. CHP, HDP ve İyi Partili vekiller oylama esnasında ellerini kaldırırken bir yandan da gülümseyerek çekimser kalan MHP sıralarına baktı.

MHP Grup Başkanvekili Usta görevden alındı

İlk oylama sonrası MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta öneriye verdikleri desteği, “Toplumun geniş bir kesimini ilgilendiriyor. Bizim seçim beyannamemizde emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetinin çözülmesine ilişkin milletimize verdiğimiz bir taahhüdümüz var” sözleriyle açıklamıştı.

Bunun üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Erhan Usta’yı görevden aldığı bildirildi.

Ne olmuştu?

Emeklilikte yaşa takılanlar, AKP ile MHP arasındaki uyuşmazlık maddelerinden biri olmuştu. Daha önce CHP, İyi Parti ve HDP’nin ayrı ayrı yaptığı kanun tekliflerine bir benzerini 3 Ekim’de MHP sunmuştu.

Tayyip Erdoğan ise “Böyle bir şey olur mu? Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52’dir. Türkiye kademeli olarak henüz yeni yeni 65 yaş sınırına doğru çıkmaya çalışıyor” karşılığı vererek tekliflere topyekûn karşı durduklarını ilan etmişti.

İlgili haber:

Sendika.Org