Diyarbakır’da boşanan kadına 50, çocuklara ise 25’er TL nafaka kararı

Diyarbakır’da görülen boşanma davasında mahkeme, eşe 50 lira, 4 çocuğa ise aylık 25’er lira tedbir nafakası bağlanmasını kararlaştırdı

DHA’nın haberine göre, Diyarbakır’da görülen boşanma davasında mahkeme, eşe 50 lira, 4 çocuğa ise aylık 25’er lira tedbir nafakası bağlanmasını kararlaştırdı.

Çermik ilçesinde oturan Selma- İlyas Çınar çifti, boşanmak için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkemede görülen duruşmada, Selma Çınar’ın avukatı Suna Uysal Aydın, yaşları 8 ile 16 arasında değişen 4 çocuğuyla geçinmeye çalışan müvekkili için tedbir nafakası talebinde bulundu. Çiftçilik yapan İlyas Çınar ise maddi durumunun iyi olmadığını, nafaka ödeyemeyeceğini öne sürerek, tedbir nafakası talebinin reddini istedi.

İki tarafın, anlaşmaması üzerine mahkeme ara kararında, tedbir nafakası talebinin kabulüne karar vererek, davacı Selma Çınar için aylık 50, çocukların her biri için 25’er lira tedbir nafakasının, davalıdan alınarak davacıya verilmesine hükmetti.

“5 kişi için aylık 150 TL neye yetecek?”

Karara tepki gösteren Selma Çınar’ın avukatı Suna Uysal Aydın, müvekkilinin 4 çocuğu ile birlikte kiralık evde kaldığını, geçimini, ihtiyaç ve giderlerini temizlik yaparak karşıladığını ifade ederek, şöyle konuştu:

Kendisi 4 çocukla birlikte kocası tarafından evden atılmış ve kocası tekrar evlenmiş, şu anda kocasının yeni eşinden 2 çocuğu var. Eşi, çocuklarına hiçbir şekilde bakmıyor, şahsi ilişki de kurmuyor. Müvekkilim, okul servisine verecek parası olmadığı için çocuklarından birini yatılı olarak devlet okuluna yerleştirdi. Nafaka için mahkemeye başvurduğumuzda çocuklar için 25 lira nafakaya hükmedildi. Tabi ki bu ara karardı ama günümüz koşullarında bunu ele aldığımız zaman domatesin kilosu 6 lira, bir kilo üzüm 7,5 lira ama verilen nafaka da 25 lira. Yani 25 liranın hiçbir şekilde alım gücü yok. Gidip lokantada oturduğunda bir yemek parasıdır. Ama mahkemenin hükmettiği 25 liradır. 25 lira bir insana bir aylık nasıl yetebilir? Çocukların giysisine mi harcanacak, okuldaki masraflarına mı harcanacak, yemek için mi kullanacak, meyve mi alınacak? 25 lirayla yani ne alınabilir? 25 liraya hiçbir şey alınamaz.

Çınar çiftinin tedbir nafakası davası 8 Ocak 2019 tarihine ertelendi.

Ne olmuştu?

Yeni Akit’in uzun süredir “mağdur babalar” propagandası ile kadınların nafaka hakkını ele almasının ardından hükümet düzenlemeyi gündemine aldı. Değişiklik ile nafaka ödemelerinin sınırlandırılması planlanıyor.

İKTİDAR NAFAKA DÜZENLEMESİNDE YENİ AKİT’İN SÖZÜYLE Mİ HAREKET EDİYOR?

Sendika.Org