DİSK, Özgür Karabulut için eylemdeydi: “İnşaat işçilerinin hakkını aramak suç değildir!”

DİSK yönetici ve üyeleri, 5 Ekim’de tutuklanan Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut için İstanbul’da Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde, Ankara’da ise Ulus Meydanı’nda eylemdeydi

DİSK yönetici ve üyeleri, Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut için İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması düzenledi.

Karabulut 4 Ekim’de DİSK Genel Merkezi’nde düzenlenen bir toplantıdan çıkarken gözaltına alınmış, ertesi gün de tutuklanmıştı. Böylece 3. Havalimanı inşaatındaki insanlık dışı çalışma koşullarına karşı eylemlerin ardından gözaltına alınan sendikacı ve inşaat işçisi sayısı toplamda 35’e yükselmişti.

“Asıl suçlu sendikalaşmayı engelleyenlerdir”

“İnşaat işçilerinin çalışma ve yaşama haklarını savunmak suç değildir” diyen DİSK, üye sendikalar ve toplumsal muhalefet bileşenleri ile birlikte İstanbul Çalışma ve İş Kurumu önünde buluştu.

Burada bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Karabulut’un adresi ve yaptığı iş belli olmasına rağmen kriminalize edici biçimde gözaltına alınıp tutuklandığına dikkat çekip Karabulut’un ve haklarını savunan işçilerin suçlu olmadığını belirterek, “Asıl suç olan, sendikalaşmayı engellemek, iş cinayetlerinin üstünü örtmek, işçilerin maaşlarını vermemek ve tüm bunlara göz yummaktır” dedi.

Petrol-İş yöneticisi Mustafa Mesut Tetik ve 3. Havalimani işçisi Cemal Özder de kısa birer konuşma yaptı. Tetik 5 aydır direnişte olan Flormar işçilerinin selamını getirdiğini belirtirken, Dev Yapı-İş üyesi Özder de baskılara rağmen mücadeleyi bırakmayacaklarını söyledi.

Eyleme DİSK yönetici ve üyelerinin yanı sıra HDP milletvekilleri Oya Ersoy ve Serpil Kemalbay, Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan ve DİP Genel Başkan Yardımcısı Levent Dölek’in de aralarında bulunduğu toplumsal muhalefet temsilcileri katıldı.

Emek ve demokrasi güçleri Karabulut için Ankara’da Ulus Meydanı’ndaydı

Ankara’daki eylem ise Ulus Meydan’da yapıldı. Eylemde ortak basın açıklamasını DİSK Ankara Temsilcisi Tayfun Görgün okudu. Eyleme KESK Eş Genel Başkanları Mehmet Bozgeyik ile Aysun Gezen ve KESK Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, DİSK eski genel başkanı CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, HDP Adana Milletvekili Kamil Peköz, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu’ndan Özgür Topçu, Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut da katıldı. Eylemde CHP, HDP, EHP, SYKP ve EMEP’in Ankara il yöntemleri de yer aldı.

Sendika.Org