AKP’li Üsküdar Belediyesi rant için camiyi yıkmak istedi, halk karşı çıktı

AKP’li Üsküdar Belediyesi, rantsal dönüşümün yaşandığı Kirazlıtepe Mahallesi’nde bu kez de camiyi yıkmak istedi. Bunun üzerine cami önünde toplanan mahalleliler belediye ekiplerini engelledi

İstanbul Üsküdar’da rantsal dönüşümün yaşandığı Kirazlıtepe Mahallesi’nde bölge sakinlerinin belediyeye karşı direnişi sürüyor.

Kirazlıtepe’deki Esentepe Camii’ni bugün (3 Ekim) sabah saatlerinde yıkmak isteyen Üsküdar Belediyesi ekipleri mahalleliler tarafından engellendi.

Mahallelilerin, zabıta ve yıkım ekiplerini uzaklaştırmasının ardından cami önüne çevik kuvvet polisleri getirildi.

Sendika.Org’un telefonla ulaştığı bir mahalleli, cami önündeki bekleyişin sürdüğünü ve bu nedenle belediye ekiplerinin Kirazlıtepe’deki diğer evlerin yıkımına geçtiğini söyledi.

Öte yandan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve CHP Üsküdar İlçe Başkanı Erdoğan Altan Kirazlıtepe halkıyla dayanışmak için mahalleye geldi.

HDP’li Kaya: “Birlikte mahallemizi savunacağız”

Esentepe Camii önünde bir açıklama yapan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, mahallelinin rant için yıkılmak istenen camide geceli gündüzlü nöbet tuttuğunu belirterek şunları söyledi:

Halkımıza destek olmak için buraya geldik. Onlar burada günlerce nöbet tutacaksa, biz de onlarla beraber burada, yanlarında olacağız. Geceyse gece, gündüzse gündüz… Birlikte mahallemizi savunacağız. Bu mafya politikalarını uygulamaya çalışanlara, cebren insanların yaşamını cehenneme çevirenlere karşı halkımızla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.

İlgili haberler:

Sendika.Org