ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: “İran’la dostluk anlaşmasını iptal ettik”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’la ekonomik ilişkiler ve konsolosluk haklarını içeren anlaşmayı iptal ettiklerini açıkladı

Uluslararası Adalet Divanı’nın, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarıyla ilgili tedbir kararı almasına Washington yönetimi tepki gösterdi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, İran’ı Uluslararası Adalet Divanı’nı “siyasi amaçlarına alet etmekle” suçlayan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’la ekonomik ilişkiler ve konsolosluk haklarını içeren anlaşmayı iptal ettiklerini açıkladı.

Irak’ta Amerikalılara yönelik tehdidin kaynağının da İran olduğu konusunda istihbaratımız sağlam” diye konuşan ABD’li bakan, Washington’un onlarca yıl önce anlaşmadan çekilmesi gerektiğini söyledi.

Pompeo, iptal kararının İran halkına yönelik insani yardımları ve sivil havacılığı sekteye uğratmadığından emin olacaklarını da kaydetti.

ABD’nin Kasım ayında İran’ın petrol ve gemicilik sektörleriyle, merkez bankasını hedef alan ekonomik yeni ambargoları yürürlüğe sokması bekleniyor.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump’ın 8 Mayıs’ta ülkesini nükleer anlaşmadan çekerek İran’a yönelik yaptırımları geri getirmişti.

İran bunun üzerine Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Adalet Divanı’na başvurmuş, bu adımın 1955’te iki ülke arasında imzalanan Dostluk Anlaşması’na aykırı olduğunu savunarak, dava sonuçlanana kadar yaptırımların askıya alınmasını istemişti.

Sendika.Org