HDP Soylu’nun sözlerine yanıt verdi, vekiller suç duyurusunda bulundu

HDP’li vekiller, Cumartesi Anneleri’nin 700. oturma eylemine yapılan polis saldırısı nedeniyle Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu. HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, Soylu’nun sözlerine “Soylu, İçişleri Bakanı değil Suistimal Bakanıdır” diyerek yanıt verdi verdi ve Soylu’nun görev ve yetkilerini suistimal ettiğini söyledi

Cumartesi Anneleri’nin 700. oturma eylemine yapılan polis saldırısı nedeniyle, HDP Eş Genel Başkanları ve alanda bulunan tüm HDP’li vekiller, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve saldırıyı gerçekleştiren polisler hakkına suç duyurusunda bulundu.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, partisinin genel merkesinde düzenlediği basın toplantısında Soylu’nun sözlerine yanıt verdi. “Cumartesi Anneleri/İnsanlarının eylemleri Arjantin’deki Plaza de Mayo annelerinin eylemlerinden sonra en uzun süre gerçekleştirilen eylemdir. 699 haftadır herhangi bir şiddet olmadan etkinliklerini yapmışlardır” diyen Oluç,  2011 yılında o dönem Başbakan olan Tayyip Erdoğan’ın Cumartesi Anneleri’yle bir araya gelerek “söz” verdiği toplantıya dair fotoğrafı gösterdi ve şunları söyledi:

 Geçmiş için özür dilemek için oturdular. Erdoğan Berfo Ana’ya ‘oğlunun kemiklerini bulacağız’ diye söz verdi. Bu insanlar mı terörist ey Süleyman Soylu?” diye soran Oluç, “İnsanlar sevdiklerini, evlatlarını, kayıplarını arayan insanlardır. Bu insanlar en onurlu işi yapan insanlardır. Bu insanlara mı istismar lafını yakıştırıyorsunuz, biraz utanın! İçişleri Bakanı her şeyi kendisiyle başlatıyor ya, biraz hatırlatmada bulunmak istiyoruz. 90’lı yıllardaki kayıplara ilişkin Meclis tarafından araştırma komisyonu kurulmuş ve kalın bir rapor hazırlanmıştır. Soylu o raporu alıp kayıpların hangi çerçevede olduğunu öğrenebilir. Bu rapor devletin kayıtlarına girdiği andan itibaren o raporun gereğini yapma mecburiyeti vardır. Soylu’nun da böyle bir mecburiyeti vardır. 80’li ve 90’lı yıllarda yaşanan kayıpların gölgesi o kadar uzundur ki Soylu o gölgenin altında kalmaktadır. Onun sorumluluğu kayıpların sorumlularını bulup yargılanmalarını sağlamaktır. Gözaltında kayıp insanlık suçudur ve zaman aşımı yoktur.

“Soylu, görevini ve yetkisini suistimal ediyor”

HDP Sözcüsü, gözaltında işkenceyle öldürülen Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak’ın darp edilmesine ilişkin de, “82 yaşındaki Emine Ocak’ın bu şekilde gözaltına alınmasının talimatını veren ve uygulatan Süleyman Soylu’dur. Biz kendisine İçişleri Bakanı değil suistimal bakanı demek istiyoruz. Görevini ve yetkisini suistimal etmesi nedeniyle. Bugün bir açıklama yaptı. ‘Anneliğin istismarı’ diye konuştu. Bu kadar utanç verici bir kavramı ilk kez kendisi kullandı. Suistimal Bakanı bunu da yaptı.” dedi.

Sendika.Org