Ertuğrul Kürkçü’nün avukatı: Hakkında “zorla getirme kararı” yok

Ertuğrul Kürkçü hakkında çıkan “zorla getirme kararı verildi” şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten avukatı, 13 Haziran tarihli Talimat Tensip Zaptı’nda yer alan ifadelerin rutin olduğunu söyledi

Anadolu Ajansı (AA) dün akşam saat 18.00 sularında HDP İzmir eski Milletvekili Ertuğrul Kürkçü hakkında açılan dava kapsamında “zorla getirme kararı” çıkartıldığı yönünde haber geçti. Haber pek çok medya kuruluşu tarafından paylaşıldı.

Konu hakkında bianet’e konuşan Ertuğrul Kürkçü’nün avukatı Mustafa Bayram Mısır, normal yargılama süreci dışında yeni bir durum, yeni bir gelişmenin söz konusu olmadığını, Kürkçü’nün 3 Ekim 2018’de görülecek duruşmaya katılmaması halinde zorla getirilmesine karar verileceğini söyledi.

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Ertuğrul Kürkçü hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarından 9,5 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Davanın açıldığı zaman milletvekili olan Kürkçü, duruşmalara Ankara 29. Ağır ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılacak.

Süreç nasıl işledi?

Avukat Mustafa Bayram Mısır, AA’nın servis ettiği ve Kürkçü hakkında “zorla getirme kararı” olduğuna dair haberle ilgili şunları söyledi:

13.06.2018’de Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi Talimat Tensip Zaptı’nda duruşmanın 03.10.2018’de görüleceğini belirtti.

Bu kağıtta rutin bir uygulama olarak ‘Sanığın zorla getirilmesi’ ifadesi yer aldı.

Normal olarak devam eden yargılama süreci dışında bir gelişme söz konusu değil. Yeni bir gelişme değil.

AA bu rutin yargılama sürecini bu şekilde neden servis ettiğini bizim bilmemiz mümkün değil.

Bu kararın alındığı tarih 13.06.2018. Kürkçü de normal davetiye ile mahkemeye davet edilmiş durumda şu aşamada. Bu davetiyede gelmediği halde zorla getirileceği belirtildiği için 03.10.2018 tarihinde kendi savunmasını sunacak.

Kaynak: bianet / Ekin Karaca