Eli ve ayakları kelepçeli ölen hasta tutuklunun cenazesine ailesi dışında kimse alınmadı

Yaşamını yitiren hasta tutuklu Koçer Özdal’ın cenazesinin defnedileceği köyüne Muş Valiliği’nin kararı ile aile dışında kimse alınmadı. HDP’li vekiller defalarca aramalarına rağmen Vali telefona yanıt vermedi

El ve ayakları yatağa kelepçeli şekilde yaşamını yitiren ağır hasta tutuklu Koçer Özdal’ın cenaze konvoyu saatler süren arama noktalarından sonra Muş’un Varto ilçesine ulaştı. Cenaze konvoyu bu kez de ilçe girişinde polisler tarafından durduruldu ve tüm araçların plakaları kaydedildi. HDP’li vekiller ile polisler arasında yaşanan tartışmanın ardından konvoy köye doğru yola devam etti.

Cenazenin defnedileceği Varto’ya bağlı Boylu (Kêrs) köyüne varmadan hemen önce, Yenimahalle (Înak) köyü girişinde konvoy yeniden durduruldu. Askerler, aile dışında hiç kimsenin köye girişine izin verilmeyeceğini, Muş Valiliği’nin bu konuda kesin kararının olduğunu savundu. HDP’li vekiller Muş Valisi Aziz Yıldırım’ı defalarca aramalarına rağmen vali telefonlarına cevap vermedi.

Tartışmanın sürdüğü sırada sadece ailenin köye girişine izin verilirken, HDP’li vekiller ve yurttaşlar ise köye alınmadı.

http://sendika62.org/2018/08/ankarada-hasta-tutsak-ozdal-eli-ve-ayaklari-kelepceliyken-yasamini-yitirdi-507872/

Kaynak: Mezopotamya Ajansı